W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych Małej Grupy Globalnej Koalicji do Walki z Daesh

30.03.2021

– Wspólnota międzynarodowa musi wzmocnić wysiłki na rzecz eliminacji ugrupowań terrorystycznych, a w szczególności Daesh – powiedział minister Zbigniew Rau podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych Małej Grupy Globalnej Koalicji do Walki z Daesh.

2021.03.30 Warszawa . Minister Zbigniew Rau . Wideokonferencja ISIS Daesh .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Minister zadeklarował, że Polska utrzyma swoje zaangażowanie w ramach Koalicji. Jako członek NATO będziemy kontynuować również udział w misji szkoleniowo-doradczej w Iraku, której mandat został ostatnio rozszerzony decyzją ministrów obrony Sojuszu. Szef polskiej dyplomacji odnotował również wysiłki rządu irackiego na rzecz ochrony sił międzynarodowych i walki z bojówkami terrorystycznymi.

W trakcie dyskusji omówiono sytuację bezpieczeństwa oraz potrzeby humanitarne i rozwojowe w Iraku, a także dalsze kierunki zaangażowania Koalicji. Wskazano na wyzwania związane z niestabilną sytuacją w Syrii oraz wzrostem aktywności Daesh i innych ugrupowań terrorystycznych w państwach Sahelu i wschodniej Afryki.

Na zakończenie spotkania ministrowie przyjęli wspólne oświadczenie, które potwierdza wolę dalszych działań na rzecz stabilizacji obszarów wyzwolonych dwa lata temu spod kontroli terrorystów oraz eliminacji Daesh.

Wirtualne spotkanie wysokich przedstawicieli 28 państw oraz UE, NATO i Interpolu prowadzili wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii, Sophie Wilmès oraz sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

Globalna Koalicja przeciwko Daesh powstała we wrześniu 2014 r. z inicjatywy USA. W jej skład wchodzi obecnie 78 państw oraz pięć organizacji międzynarodowych (w tym NATO i UE). Mała Grupa skupia 28 państw Koalicji najbardziej zaangażowanych wojskowo i pozamilitarnie w walkę z tym ugrupowaniem. Polska dołączyła do Małej Grupy w kwietniu 2016 r. Uczestniczymy w pracach Koalicji zarówno w wymiarze wojskowym, jak i pozamilitarnym, w tym w ramach prowadzonych działań stabilizacyjnych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Materiały

Joint Communiqué by Ministers of the Global Coalition to Defeat ISIS Small Group
Joint​_Communiqué​_by​_Ministers​_of​_the​_Global​_Coalition​_to​_Defeat​_ISIS​_Small​_Group.pdf 0.40MB