W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja Ministrów Spraw Zagranicznych NATO

07.01.2022

7 stycznia 2022 r. minister Zbigniew Rau uczestniczył w wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych NATO, poświęconej sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy wywołanej działaniami Rosji.

Wideokonferencja Ministrów Spraw Zagranicznych NATO

Spotkanie miało na celu przygotowanie do rozmów z Rosją w ramach amerykańsko-rosyjskich rozmów o stabilności strategicznej, Rady NATO-Rosja i na forum OBWE. Ministrowie zgodzili się, że wobec zagrożenia dla pokoju w Europie konieczne jest utrzymanie  jedności i solidarnej postawy całego Sojuszu. Zdecydowana i spójna reakcja państw NATO i UE będzie właściwą odpowiedzią na żądania wysuwane przez Rosję wobec Europy i Stanów Zjednoczonych.

W swojej wypowiedzi Minister Zbigniew Rau podkreślił, że Sojusz musi wysłać jednoznaczny sygnał, że „rozmowy z Rosją nie mogą toczyć się w sytuacji eskalacji jej postawy wobec Ukrainy i NATO”. Sojusz jest gotowy podjąć zdecydowane środki odstraszania i obrony, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich członków. Minister Rau zaznaczył, że odpowiednim miejscem do rozmów na temat bezpieczeństwa w Europie jest Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której członkami są wszystkie państwa, których dotyczy obecna sytuacja i której Polska przewodniczy od 1 stycznia br.

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

{"register":{"columns":[]}}