W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych nt. granic

20.05.2020

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa wziął udział w wideokonferencji poświęconej procesowi otwierania granic i znoszenia barier w swobodnym przepływie osób w ramach UE po epidemii Covid-19.

2020.05.20 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Minister Szymon Szynkowski vel Sek . Wideokonferencja Niemcy .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Punktem wyjścia do dyskusji ministrów był przedstawiony w ubiegłym tygodniu komunikat Komisji Europejskiej „W kierunku stopniowego i skoordynowanego podejścia do przywracania swobody przepływu osób i znoszenia kontroli na granicach wewnętrznych”.

Minister Jacek Czaputowicz poinformował rozmówców, że Polska popiera zaproponowane przez Komisję Europejską podejście, które przewiduje stopniowe znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych w oparciu o obiektywne kryteria. Kluczowa pozostaje jednak ocena aktualnej sytuacji epidemicznej. Działania Polski będą w pełni dostosowane do sytuacji epidemiologicznej i zgodne z rekomendacjami Ministra Zdrowia, zaznaczył.

Minister przedstawił również ostatnie zmiany w polskich regulacjach dot. przekraczania granic i kwarantanny, które m.in. zwalniają z obowiązku kwarantanny kolejne grupy zawodowe, w tym pracowników sektora medycznego i opieki w regionach przygranicznych oraz stwarzają możliwość tranzytu przez Polskę dla obywateli państw UE i EOG.

W wideokonferencji wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych państw sąsiadujących z Niemcami.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ