W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra Heiko Maasa w Warszawie

16.06.2020

– Chcemy silnej Unii Europejskiej, z ambitnym budżetem, która ma ważną rolę w polityce zagranicznej – w kwestii Bałkanów Zachodnich, relacji z Rosją, a także Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy z państwami Bliskiego Wschodu – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem.

Min. Jacek Czaputowicz i Min. Heiko Maas

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska wspiera realizację celów i priorytetów niemieckiej Prezydencji w UE i wskazał na omówione wspólnie z ministrem Heiko Maasem kwestie przyszłości Unii Europejskiej, Wieloletnie Ramy Finansowe i Europejski Fundusz Odbudowy – pakiet, który będzie tematem dyskusji na najbliższej Radzie Europejskiej. Ministrowie poruszyli także temat aktualnego stanu negocjacji z Wielką Brytanią ws. ustanowienia nowych relacji z UE. – Mamy świadomość, że ta wizyta jest tym ważniejsza, że Niemcy 1 lipca obejmą prezydencję w Unii Europejskiej w bardzo trudnym okresie, kiedy to należy podjąć wysiłki, by wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią, czy przyjąć Wieloletnie Ramy Finansowe – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Tematem rozmów było również zaangażowanie polityczne i militarne USA w Europie. – Szczególną uwagę przywiązujemy do relacji transatlantyckich. Trwałość NATO i silne więzi transatlantyckie wzmacniają bezpieczeństwo całego kontynentu europejskiego – powiedział minister Czaputowicz.

Niezmiennie ważnym obszarem relacji dwustronnych pozostaje sytuacja Polonii w Niemczech. – Chcielibyśmy realizacji postanowień Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku w odniesieniu do nauczania języka polskiego w Niemczech. Cieszymy się również z pewnych sygnałów dotyczących właściwego rozwiązania problemu siedziby dla mniejszości polskiej w Bochum. Chcemy, aby polska mniejszość w Niemczech czuła się dobrze w państwie, w którym żyje – podkreślił minister Jacek Czaputowicz. Ministrowie omówili także  propozycję niemiecką zbudowania pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej. – Przyjmujemy to jako dobry znak chęci upamiętnienia ok. 6 mln Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Wyraziłem gotowość strony polskiej do uczestnictwa w pracach nad koncepcją budowy pomnika – podsumował polski minister.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Sebastian Indra / MSZ

Video: Gabriel Piętka / MSZ

Wideo

Zdjęcia (8)