W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Niemczech

08.06.2021

W dniach 8-9 czerwca Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk złoży wizytę w Bawarii i Nadrenii Północnej – Westfalii. Wizyta w Niemczech odbywa się w przeddzień 30 rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wizyta ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność właściwej realizacji Traktatu w obszarach dostępności nauczania języka polskiego dla Polonii w Niemczech, reprezentacji strony polskiej w gremiach zarządzających miejscami pamięci na terenie Niemiec oraz wyrażenie oczekiwania pilnego rozpoczęcia remontu Domu Polskiego w Bochum.

2018.08.03 Warszawa . Budynek MSZ , ilustracje .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Wizyta rozpocznie się od odwiedzenia miejsca pamięci - byłego obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie najliczniejszą grupę więźniów i ofiar obozu stanowili Polacy, a wśród nich setki polskich duchownych. Minister Szynkowski vel Sęk złoży wieniec w miejscu upamiętnienia pomordowanych w dawnym obozie koncentracyjnym. Ponadto Minister Szynkowski vel Sęk przeprowadzi w Monachium rozmowy na temat perspektyw współpracy polsko – bawarskiej z minister stanu ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii Melanie Huml i z Pierwszym Wiceprezydentem Bawarskiego Landtagu i Dyrektorem Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci Karlem Frellerem. 

W drugim dniu wizyty w Niemczech Minister Szynkowski vel Sęk będzie przebywał w Nadrenii Północnej – Westfalii. W Kancelarii Stanu Nadrenii Północnej – Westfalii w Duesseldorfie odbędzie rozmowę z ministrem ds. federalnych, europejskich i międzynarodowych Stephanem Holthoff-Pförtnerem, a także spotka się z Przewodniczącym Landtagu Andre Kuperem, z którym wspólnie dokona wirtualnego otwarcia wystawy plakatów Grupy Wyszehradzkiej. Podczas wizyty w Düsseldorfie Minister Szynkowski vel Sęk weźmie również udział w posiedzeniu grupy parlamentarnej „Polska, Europa Środkowa i Wschodnia, Państwa Bałtyckie”. Na zakończenie wizyty w Nadrenii Minister Szynkowski vel Sęk wraz z Przewodniczącym Związku Polaków w Niemczech, Józefem Malinowskim, dokona wizytacji Domu Polskiego w Bochum, który po niezbędnych pracach remontowych służył będzie potrzebom polskiej społeczności w Niemczech.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego