W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia MSZ w związku z artykułem na portalu wyborcza.pl pt. „Wybory za granicą to rządowy sabotaż demokracji. Mój pakiet wyborczy może być dowodem dla prokuratora”

29.06.2020

Tabliczka 4

W związku z artykułem redaktora Stanisława Skarżyńskiego pt. „Wybory za granicą to rządowy sabotaż demokracji. Mój pakiet wyborczy może być dowodem dla prokuratora”, jaki został opublikowany na portalu wyborcza.pl w dniu 28 czerwca br., informuję, że nieprawdziwa jest teza, że polskie placówki nie miały zawartych stosownych umów na usługę dostarczania pakietów wyborczych.

Informacja, że MSZ i ambasada w Londynie nie zagwarantowały, że pakiety wyborcze dojdą do wyborców w terminie pozwalającym skutecznie wziąć udział w wyborach – przesyłka za 2,45 funta nie ma gwarantowanego terminu doręczenia jest całkowicie nieprawdziwa. Przepisy wyborcze zobowiązują konsula do wysłania pakietu wyborczego pocztą nierejestrowaną (np. z wykorzystaniem usługi 2nd class). W przypadku wyborów na terytorium Wielkiej Brytanii, z uwagi na sytuację związaną z epidemią i w celu zapewnienia rękojmi terminowego doręczenia przesyłki w terminie umożliwiającym jej odesłanie do konsula na czas, zdecydowaliśmy o podniesieniu standardu przesyłki i wysłaliśmy pakiety usługą Signed for 1st class, która zgodnie ze standardami Royal Mail daje możliwość potwierdzenia dostarczenia przesyłki – do takiego działania konsul był uprawniony na mocy przepisów ustawy. Konsulowie rygorystycznie stosują wszelkie uregulowania prawne w tym zakresie. Ten sam standard usługi pocztowej był wykorzystywany w poprzednich  wyborach korespondencyjnych na terytorium Wielkiej Brytanii    

Ponadto informacja, jakoby celowo niedostarczone zostały pakiety wyborcze wybranym obywatelom [cały fragment zatytułowany: „Złym wyborcom pakietów nie doręczamy”] jest nieprawdziwa i nie osadzona na żadnych faktach.  Przypominam, że zadania związane z organizacją wyborów za granicą – analogicznie do lat poprzednich – powierzone zostały konsulom i Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Działali oni na podstawie obowiązujących regulacji prawnych w tym zakresie.

Tegoroczne wybory cieszyły się rekordowo dużym zainteresowaniem ze strony polskich obywateli przebywających za granicą i były przeprowadzone w bezprecedensowych warunkach, wywołanych pandemią COVID-19.

Dotychczasowe statystyki, które otrzymujemy z placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych, pod wątpliwość stawiają tezę S. Skarżyńskiego, że: „[…] po przeliczeniu głosów czarno na białym będzie widać, jak wiele osób, które zarejestrowały się na wybory, zostało przez polski MSZ pozbawionych możliwości udziału w wyborach.” Problemy związane z wysyłką i dostarczeniem pakietów wyborczych, czy też ew. błędów w samych pakietach dotyczyly niewielkiego odsetka z ponad 343 tys. wyborców głosujących w trybie korespondencyjnym.

Monika Szatyńska-Luft
Rzecznik Prasowy MSZ

{"register":{"columns":[]}}