Powrót

Wystawa „Wielki Wodewil” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

26.05.2026

Idea promocji polskiej grafiki i jej twórców wśród dyplomatów trafiła z Galerii Dyplomatów w siedzibie MSZ do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 26 maja w Pałacu Czapskich, odbył się wernisaż wystawy prac Władysława Winieckiego pt. „Wielki Wodewil”.

Uczestnicy wystawy „Wielki Wodewil” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jedna osoba stoi przy mikrofonie.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy trójstronnej pomiędzy MSZ (Departamentem Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski, Protokołem Dyplomatycznym), Fundacją im. Mariusza Kazany oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

 Wystawa „Wielki Wodewil” jest wydarzeniem wyjątkowym, gdyż jako pierwsza została zorganizowana w miejscu innym niż Galeria u Dyplomatów w siedzibie MSZ -

powiedziała Irena Lichnerowicz, dyrektorka Protokołu Dyplomatycznego MSZ.
Z kolei Barbara Kazana przypomniała:

18 lat temu Mariusz Kazana, ówczesny dyrektor Protokołu Dyplomatycznego w MSZ, wspólnie z ASP zorganizował po raz pierwszy spotkanie dla korpusu dyplomatycznego w pracowniach graficznych Akademii. Wydarzenie to zapoczątkowało ideę promocji polskiej grafiki i jej twórców wśród dyplomatów.

Anna Godlewska, zastępczyni dyrektora w Departamencie Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski podkreśliła, że w dzisiejszych czasach, kiedy mierzymy się z tak licznymi wyzwaniami, artyści uczą nas jak działać z odwagą i jak ważna jest to wartość.


Wernisaż prac prof. Winieckiego był także szczególną okazją do przedstawienia edukacji artystycznej warszawskiej ASP. Goście wystawy mieli okazję zwiedzić pracownie litografii, technik klasycznych (dekoracja porcelany) i zecerni, gdzie przybliżony im został proces powstawania dzieł artystycznych.

W wernisażu wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i przedstawiciele ASP w Warszawie oraz pracownicy MSZ. Wystawa prac prof. Winieckiego we wrześniu zostanie przeniesiona do Galerii u Dyplomatów w siedzibie MSZ, gdzie będzie prezentowana do grudnia 2026 r.


***
Profesor Władysław Winiecki (1941-2008) ostatnie lata swojego życia spędził pracując w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w Pracowni Litografii. Prace profesora znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie i w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Paryżu i Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio.

Fundacja im. Mariusza Kazany powstała w 2010 r. po tragicznej śmierci dyplomaty w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Jej celem jest podtrzymanie pamięci o byłym dyrektorze Protokołu Dyplomatycznego oraz kontynuacja jego misji, czyli budowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez popularyzowanie kultury i sztuki w kraju oraz za granicą.

 

{"register":{"columns":[]}}