W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wysyłka domów modułowych do Syrii i Grecji

15.09.2020

– Pandemia nie tylko nie unieważnia innych kryzysów, z którymi zmaga się świat ale sprawia, że stają się one bardziej widoczne. W połączeniu z pogarszającą się sytuacją humanitarną w krajach takich jak Jemen, Syria czy Liban, stanowi bezprecedensową próbę dla społeczności międzynarodowej – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński na briefingu prasowym w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wysyłka domów modułowych do Syrii i Grecji

We wtorkowym wydarzeniu wzięli udział również minister ds. Unii Europejskiej – Konrad Szymański, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Bartosz Grodecki i prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – Wojciech Wilk.

Transport 500 domów modułowych zostanie wysłany do Syrii. Projekt o łącznej wartości 5,7 mln zł koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Finansuje go Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.  Domy produkowane są zgodnie ze standardami ONZ. Mają być nie tylko stabilną ochroną dla syryjskich rodzin przed trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na pograniczu syryjsko-tureckim, ale także stanowić namiastkę normalności dla uchodźców. – Zaopatrzenie w domy modułowe 500 rodzin jest naszą odpowiedzią na zaspokojenie potrzeb Syryjczyków w celu zapewnienia dachu nad głową i zabezpieczenia podstawowych potrzeb związanych z zachowaniem higieny – powiedział wiceminister Jabłoński. –  Polska udziela pomocy przede wszystkim tam, gdzie może trafić ona bezpośrednio, do osób które ją potrzebują – dodał.

156 domów modułowych zostanie również wysłanych jako wsparcie dla greckich służb recepcyjno-azylowych, do niedawno spalonego obozu dla uchodźców w Mori na wyspie Lesbos. – Warszawa wspiera partnerów z Unii Europejskiej. Grecja  jest jednym z najbardziej dotkniętych krajów falą migracji z regionu Bliskiego Wschodu – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.

Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, ONZ i OECD angażuje się w działania wspólnoty międzynarodowej na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, walki z ubóstwem, rozwoju społecznego, wspierania społeczności dotkniętych konfliktami zbrojnymi i bezpieczeństwa. Problematyka humanitarna była jednym z priorytetów niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a Warszawa w szczególności kładła nacisk na praktyczne środki ochrony ludności cywilnej.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot.: Tymon Markowski / MSZ 

wideo: Gabriel Piętka / MSZ

Wideo