W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

11 Europejski Kongres Gospodarczy za nami

15.05.2019

Dziesiątki owocnych dyskusji, szereg spotkań bilateralnych, rozmowy z mediami – 15 maja zakończył się jedenasty Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, w którym udział wzięli przedstawiciele kierownictwa resortu inwestycji i rozwoju na czele z ministrem Jerzym Kwiecińskim.

Minister Kwieciński siedzi na fotelu wśród innych uczestników debaty

Tegoroczna, rekordowa edycja, zgromadziła ponad dwanaście i pół tysiąca uczestników, w tym ponad tysiąc prelegentów. Pierwszego dnia obrad odbyły się trzy panele z udziałem ministra Kwiecińskiego: Europejskie inwestycje, Inwestycje infrastrukturalne – od Bałtyku po Karpaty. Współpraca państw Europy Środkowej i Południowej oraz Zrównoważony rozwój miast i regionów.

W trakcie wszystkich dyskusji Kwieciński podkreślał znaczenie funduszy europejskich – zarówno dla procesów inwestycyjnych związanych z infrastrukturą, jak i dla efektywnego rozwoju naszych regionów.

- Polska jest przykładem państwa, które doskonale korzysta z Planu Junckera. Wierzymy, że zapowiadany na przyszłą perspektywę instrument Invest EU będzie równie efektywny - podkreślał minister Kwieciński.  Zaznaczył, że środki unijne nie byłyby tak skuteczne, gdyby nie działania realizowane ze środków budżetowych. - Rządowa recepta na zrównoważony rozwój miast i regionów, to dedykowane, wzajemnie uzupełniające się programy. Pakiet dla miast średnich, Mosty dla Regionów czy fundusz dróg samorządowych, to tylko wybrane przykłady naszych działań - mówił minister Kwieciński.

Podczas drugiego dnia Kongresu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju reprezentowała wiceminister Małgorzata Zielińska.

- Program dla Śląska w połączeniu z działaniami Komisji Europejskiej skutecznie transformuje regiony dotychczas związane z sektorem wydobywczym, a tym samym przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Do końca 2018 roku zaangażowaliśmy 33 miliardy złotych z Programu dla Śląska. To dowód na to, że jesteśmy gotowi na wdrożenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – powiedziała wiceminister Zielińska podczas panelu "Regiony górnicze UE: transformacja gospodarcza, energetyczna i społeczna – szanse i wyzwania”

W dwóch debatach odbywających się ostatniego dnia Kongresu udział wzięła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na panelu poświęconemu funduszom unijnym wiceminister Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że negocjacje nowej perspektyw są nadal w toku.

- Samorządy liczą na wsparcie unijne. Z rozeznania, które wśród regionów przeprowadza Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wynika że tylko na wodociągi i kanalizacje potrzeba 93 mld zł. Dlatego ciągle walczymy by w nowej perspektywie było jak najwięcej środków - dodała wiceminister.

Jednym z ostatnich poruszonych podczas Kongresu, jednak nie mniej ważnym tematem była dostępność. Na tym panelu nie mogło na nim zabraknąć wiceminister Jarosińskiej-Jedynak, która w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zajmuję się Programem Dostępność Plus.

- Program Dostępność Plus skierowany jest nie tylko do osób z niepełnosprawnościami, ale także do rodziców z dziećmi czy seniorów, czyli w bliższej lub dalszej perspektywie do każdego z nas. Dostępność to nie tylko niwelowanie barier architektonicznych to także próba zmiany myślenia każdego z nas – zaznaczyła wiceminister Jarosińska Jedynak.

Europejski Kongres Gospodarczy był także okazją do spotkań bilateralnych. Minister Kwieciński spotkał się z Normunds’em Popens’em z Komisji Europejskie, Carlosem Pineruą z Banku Światowego oraz z Vazilem Hudakiem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

 

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.05.2019 08:00 Małgorzata Głowacka
Pierwsza publikacja:
17.05.2019 08:00 Małgorzata Głowacka