W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

200 lat Centralnej Administracji Drogowej w Polsce

19.09.2019

Konferencja poświęcona planom rozwoju dróg odbywa się w Warszawie z okazji 200 lat od utworzenia Centralnej Administracji Drogowej w Polsce. Idea powołania Funduszu Trójmorza, który ma być ekonomicznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza i będzie stanowić wehikuł inwestycyjny do finansowania kluczowych projektów infrastrukturalnych w tym transportowych w regionie – to jeden z ważniejszych wątków rozmów.

paneliści siedzą, do mikrofonu mówi minister Jerzy Kwieciński

Celem sprawnej polityki rozwojowej jest pobudzanie wewnętrznego potencjału każdego z regionów. Infrastruktura wyrównuje szanse i jakość życia wszystkich regionów Polski – mówił Jerzy Kwieciński.

Minister przypomniał, że rząd intensywnie stara się o realizację międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia. W projekcie nowego rozporządzenia UE w sprawie instrumentu finansowego "Łącząc Europę" (CEF 2.0) znalazły się m.in. nowe odcinki szlaku Via Carpatia oraz odcinki zapewniające połączenia kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Potrzebujemy nowych źródeł finansowania szczególnie w przypadku projektów ambitnych, o dużej skali. Dla przykładu Trójmorze potrzebuje nowych źródeł finansowania inwestycji infrastrukturalnych i w długim okresie powinno dążyć do struktury widocznej w krajach Europy Zachodniej – z około 30-40 proc. udziałem sektora finansów publicznych i ok. 60-70 proc. udziałem finansowania rynkowego – mówił Kwieciński.

W 1819 roku w czasach Królestwa Polskiego, powołano do życia Dyrekcję Generalną Dróg i Mostów. Był to pierwszy polski organ zajmujący się budową, utrzymaniem i administracją polskich traktów.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}