W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

200 milionów złotych na niskoemisyjne technologie ogrzewania domów

08.11.2019

Specjalna pula pieniędzy unijnych popłynie do producentów urządzeń i systemów grzewczych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs w ramach „Szybkiej Ścieżki” z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Mogą w nim startować zarówno MŚP, jak i duże firmy, a także ich konsorcja z udziałem jednostek naukowych. Do podziału jest 200 milionów złotych.

Podczas konferencji wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówi do stojącego przed nią mikrofonu. Za jej plecami ścianka z napisem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z prawej strony widać dwóch mężczyzn - fotografa oraz prowadzącego wydarzenie.

W inauguracji konkursu uczestniczyli: wiceminister inwestycji i rozwoju  Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Ze środków programu Inteligentny Rozwój zapewniamy duże możliwości wsparcia projektów B+R. Nowy konkurs, który dzisiaj ogłaszamy,  kierujemy do producentów urządzeń grzewczych. Chcemy, aby jak najwięcej firm z tej branży skorzystało z dotacji na projekty B+R. Wdrażając efekty swoich badań i oferując na rynku konkurencyjne rozwiązania,  przyczynią się również do poprawy jakości powietrza w Polsce - mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zdrowsze społeczeństwo, bardziej konkurencyjna gospodarka

Nowa inicjatywa NCBR to efekt współpracy rządowej agencji z ministerstwami: nauki i szkolnictwa wyższego, przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Konkurs stanowi odpowiedź na wyzwania stojące przed producentami urządzeń i systemów grzewczych, w szczególności w obszarze rozwijania technologii nisko- i zeroemisyjnych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Wsparcie udzielane polskim przedsiębiorcom i naukowcom na rozwijanie technologii bardziej przyjaznych środowisku stanowi element polityki rządu, ukierunkowanej na poprawę jakości życia i zdrowia Polaków, w szczególności w kwestii czystości powietrza.

Konkretne wsparcie dzięki Funduszom Europejskim

Ogłoszony dziś konkurs „Szybkiej Ścieżki” w ramach POIR to już ósma odsłona w tym roku tego najbardziej popularnego w Polsce programu wsparcia prac B+R. Łączny budżet konkursów wynosi ponad 3 miliardy złotych. Przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi mogą liczyć na finansowanie prac B+R sięgające nawet do 80% dla mikroprzedsiębiorców i 100% dla jednostek naukowych.

Rozwój branży dzięki B+R

Agenda i zasady nowego konkursu uwzględniają specyfikę, potencjał oraz wyzwania stojące przez branżą urządzeń grzewczych. Wskazano w nim siedem tematów badawczych:

  • konstrukcję i instalację pomp ciepła,
  • pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie,
  • konstrukcje kotłów,
  • automatykę i systemy sterowania kotłów,
  • konstrukcje indywidualne ogrzewacze pomieszczeń oraz urządzenia dla ciepłownictwa,
  • fotowoltaikę.

Budżet konkursu to 200 milionów złotych, z czego 20 miliony złotych przeznaczono na projekty realizowane w województwie mazowieckim.

Podobnie jak w innych konkursach „Szybkiej Ścieżki” o dofinansowanie będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Nowością jest możliwość aplikowania o wsparcia przez większe konsorcja składające się z max 5 podmiotów. Natomiast minimalna wartość projektu to 400 tysięcy złotych.

Nabór wniosków będzie prowadzony od 9 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.