W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komitet Monitorujący PO WER o Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami

30.09.2020

Przyjęcie założeń do ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami było głównym tematem XXVIII Komitetu Monitorującego Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Projekt przygotowuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projektowana ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z oceną skutków regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycje zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą są przygotowywane z organizacjami pozarządowymi.

Przedsięwzięcie za prawie 10 mln zł umożliwi analizę faktycznej sytuacji osób z niepełnosprawnościami i przegląd wszystkich rozwiązań prawnych z zakresu wsparcia tej grupy pod kątem Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Następnie pozwoli na przygotowanie nowej ustawy wdrażającej Konwencję ONZ – ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Zmiany obejmą również inne akty prawne. Całość zostanie skonsultowana ze wszystkimi interesariuszami proponowanych zmian: osobami z niepełnosprawnościami i ich otoczeniem, organizacjami pozarządowymi, partnerami społecznymi i jednostkami samorządu terytorialnego. Skonsultowana ustawa będzie zgłoszona jako projekt rządowy i wprowadzona do porządku prawnego.

Realizacja projektu pozwoli na dostosowanie polskiego prawa do Konwencji ONZ, która gwarantuje osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z pełni praw przysługującym im jako obywatelom i nakłada na państwo obowiązek do usuwania wszelkich barier. Nowa ustawa będzie zawierała regulacje związane z niepełnosprawnością, nieznajdujące się w innych aktach prawnych – obejmie całość koordynacji polityki publicznej w obszarze niepełnosprawności, a także ogólne regulacje dotyczące mechanizmów wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. Konstruowaniu nowej ustawy będzie przyświecał cel zapewnienia osobom niepełnosprawnym możliwości niezależnego życia poprzez odpowiednie rozwiązania, zgodne z postanowieniami Konwencji ONZ.

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas posiedzenia była kwestia pandemii oraz działania podejmowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w celu przeciwdziałania jej skutkom.

Europejski Fundusz Społeczny wspiera działania podejmowane by przeciwdziałać skutkom pandemii w obszarach rynku pracy, usług społecznych, dialogu społecznego i edukacji. Środki EFS przeznaczone są przede wszystkim na wsparcie aktywizacji zawodowej osób młodych, które utraciły zatrudnienie w wyniku wpływu COVID – 19 na rynek pracy, dofinansowanie kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności oraz kosztów wynagrodzeń pracowników, zapewnienie ochrony uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz bezpiecznej rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. W projektach współfinansowanych z EFS zaplanowano również działania usprawniające prowadzenie edukacji w formie zdalnej oraz wsparcie kadr systemu oświaty.

XXVIII posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020 ze względu na wciąż trwającą pandemię koronawirusa, było drugim, które przyjęło formę spotkania zdalnego w dniach 29- 30 września 2020 r.

{"register":{"columns":[]}}