W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie bieżącej działalności firm. W czerwcu ruszają nabory

25.05.2020

Gospodarcze skutki pandemii spowodowanej przez koronawirus są odczuwalne szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Aby im pomóc, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało wsparcie, którego celem jest finansowanie kapitału obrotowego, czyli wydatków związanych z bieżącą działalnością firm. Jego budżet wyniesie co najmniej 3 miliardy złotych.

infografika dotycząca pomocy dla mśp

Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową, to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie jest wsparcie na bieżące wydatki firm. Środki pochodzą z funduszy europejskich: programów Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Już teraz wiadomo, że wsparcie z programu Polska Wschodnia (POPW) wyniesie 500 milionów złotych. Z pomocy w formie dotacji będą mogli skorzystać średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

Średni przedsiębiorcy z pozostałych regionów będą mogli skorzystać z dotacji w programie Inteligentny Rozwój (POIR). W puli są 2 miliardy złotych. To największe wsparcie z Funduszy Europejskich skierowane do przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami pandemii w swojej bieżącej działalności gospodarczej i mają trudność w utrzymaniu płynności finansowej. Wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć ze wsparciem z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

Natomiast mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc z regionalnych programów operacyjnych. Na ten cel w ramach RPO zostało przeznaczonych co najmniej 500 milionów złotych. – To kwota zadeklarowana w tej chwili przez województwa. Nie wykluczam, że może być większa – mówi minister Jarosińska-Jedynak.

Dodaje, że takiego rozwiązania w funduszach unijnych jeszcze nie było. – To całkowicie nowy produkt. My dostarczamy regionom wypracowane przez nas know-how, czyli zbiór zasad, jak przyznawać i rozliczać te dotacje, ale ostateczne decyzje o wsparciu należą do województw – podkreśla szefowa MFiPR.

Dotacje udzielane na podstawie know-how przygotowanego przez MFiPR będą rozliczane na podstawie uproszczonych metod rozliczania wydatków. Będą mogły z nich skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Dotację będzie można przeznaczyć między innymi na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. W przypadku POPW i POIR wnioski o wsparcie będzie przyjmowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Uruchomienie działania jest planowane na czerwiec, a pomoc przedsiębiorcom będzie udzielana do końca 2020 roku. Z kolei w przypadku RPO procesem będą zarządzały regionalne instytucje odpowiadające za zarządzanie środkami unijnymi.

{"register":{"columns":[]}}