W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

60 nowych sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni

16.09.2019

60 uczelni przystąpiło do Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zobowiązując się do praktycznego wdrażania działań pro-środowiskowych i pro-społecznych w różnych obszarach funkcjonowania uczelni. Uroczyste podpisanie deklaracji odbyło się podczas Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie 16-17 września 2019 r. w Krakowie. Pierwszy dzień kongresu miał charakter wystawienniczy. Dzieci, młodzież i społeczność lokalna mogli wziąć udział w wielu eksperymentach i doświadczyć na żywo nowości technologicznych. Druga cześć Kongresu miała charakter konferencyjny.

Podpisanie deklaracji

Do Deklaracji przystąpiły uczelnie o różnorodnych profilach kształcenia i dyscyplinach naukowych: uczelnie ekonomiczne, humanistyczne także artystyczne. Wśród sygnatariuszy znalazły się zarówno uczelnie publiczne jak i prywatne, uniwersytety, politechniki, akademie i szkoły zawodowe. Podpis pod Deklaracją składali rektorzy, prorektorzy oraz kanclerze uczelni.

To już druga edycja rozszerzenia Deklaracji, którą Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opracowało we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa wyższego oraz ekspertami Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działającej w ramach Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Ministra Inwestycji i Rozwoju. W 2017 r. Deklarację zainicjowały 23 uczelnie. Dziś to już ponad 80 uczelni i szkół wyższych w Polsce, które promują zasady społecznej odpowiedzialności w swojej działalności dydaktycznej i naukowej ale także systemach zarządzania i wewnętrznej organizacji.

Lista uczelni, które podpisały Deklarację teraz i w 2017 r.

W części popołudniowej Kongresu, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zorganizowało konferencję „Społeczna odpowiedzialność – wyzwanie dla uczelni i sposoby wdrażania”. Konferencję otworzył Robert Bartold, dyrektor generalny Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Widzimy bardzo wyraźnie, że tylko poprzez aktywną współpracę i rzeczywiste zaangażowanie wszystkich uczestników procesów rozwojowych, możliwe jest efektywne wejście na drogę ku zrównoważonemu, trwałemu rozwojowi. To jest kierunek, który chcemy rozwijać w najbliższych latach i tworzyć z Państwem platformę dialogu i budowania narzędzi wsparcia polskich uczelni w rozwijaniu praktyk społecznej odpowiedzialności.

W ramach wydarzenia odbyła się debata rektorów, w której przedstawiciele najwyższego kierownictwa uczelni dyskutowali na temat kształtowania misji uczelni wokół obszarów społecznej odpowiedzialności i wyzwań z tym związanych. Uzgodnili wspólnie, że misją uczelni powinno być nie tylko dostarczanie kadr dla nowoczesnej gospodarki ale przede wszystkim pełnienie funkcji ośrodków wiedzy, prawdy i nowych idei kształtujących postawy przyszłych pokoleń.

Odbyła się również debata ekspercka, podczas której przedstawiciele środowiska akademickiego przedstawili praktyczne aspekty ujęte w przygotowanej na potrzeby konferencji publikacji „Społeczna odpowiedzialność – znaczenie dla uczelni i sposoby wdrażania”.

Konferencję zamknięto cyklem prezentacji na temat dobrych praktyk uczelni realizowanych w różnych obszarach społecznej odpowiedzialności. Całościowy katalog dobrych praktyk społecznej odpowiedzialności uczelni dostępny będzie niebawem na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.


{"register":{"columns":[]}}