W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MFiPR na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

09.09.2021

Zakończyła się jubileuszowa 30. edycja Forum Ekonomicznego. Podczas ostatniego dnia forum wiceministrowie funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda i Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięli udział w panelach dyskusyjnych dotyczących Zielonego Ładu, kształtowania miast przyszłości Krajowego Planu Odbudowy i Strategii Karpackiej.

Zdjęcie przedstawia zdjęcie grupowe uczestników panelu "Zielony Ład Europy Środkowej"

Forum Ekonomiczne to jedno z największych wydarzeń ekonomicznych w Polsce. Tu spotkają się przedstawiciele rządu, świata biznesu i nauki oraz eksperci, aby rozmawiać o aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej.

Zielony Ład dla Europy Środkowej

Neutralność klimatyczna jest sporym wyzwaniem dla gospodarek do tej pory opierających się na węglu. W Europie toczy się dyskusja nad Zielonym Ładem, związaną z nim skuteczną i korzystną transformacją energetyczną oraz jej wpływem na produkcję rolną a także nad strategią bioróżnorodności i gospodarką leśną. O tym dyskutowali uczestnicy panelu „Prezentacja Zielonego Ładu dla Europy Środkowej”, w którym udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Europejski Zielony Ład wyznacza kierunek działań na rzecz osiągnięcia zeroemisyjnej gospodarki europejskiej w 2050 r. To nie tylko strategia klimatyczna UE. To przede wszystkim strategia proponująca nowy model rozwoju społeczno-gospodarczego. Ma on przekształcić UE w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę która w 2050 r., osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów – wyjaśnił wiceminister Waldemar Buda.

Jak zaznaczył Waldemar Buda jednym z filarów Europejskiego Zielonego Ładu jest Plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy. Osiągnięcie do 2030 r. celów w zakresie klimatu i energii będzie wymagało zrealizowania w UE do 2030 r. dodatkowych inwestycji w wysokości 260 mld euro rocznie.

Kształtowanie miast przyszłości

Wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć polskie miasta nie odbiegają znacząco od wyzwań innych miast europejskich. Najważniejszym jest dążenie do poprawy warunków życia mieszkańców. Zmagać się z nimi muszą miasta różnej wielkości, dostosowując podejmowane działania do uwarunkowań wynikających ze skali własnego potencjału, charakteru i lokalnych potrzeb. O tym wicemisniter Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiała w ramach spotkania „Kształtowanie miast przyszłości”.

Pracujemy nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej, aby wyjść naprzeciw aktualnym wyzwaniom dla miast. Podczas aktualizacji KPM brane są pod uwagę również inne przesłanki, które wynikają z: postulatów środowisk krajowych; postrzegania problemów miejskich z perspektywy światowej i europejskiej - działań i inicjatyw ONZ/OECD; czy rosnącego znaczenia polityki miejskiej w obszarze UE, wyrażającej się między innymi inicjatywami wspierającymi rozwój miast w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej. Nadrzędnym celem aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej jest prowadzenie zrównoważonej transformacji polskich miast w kierunku kształtowania silnych i odpornych miast, zapewniających jednaocześnie wysoką jakość życia mieszkańców - mówiła wicemisniter Jarosińska-Jedynak.

Krajowa Polityka Miejska ma nie tylko trafna identyfikacja wyzwań, ale także proponowanie skutecznych i efektywnych rozwiązań w ich zakresie.

Strategia Karpacka szansą na rozwój makroregionu

W panelu „Plan Odbudowy dla Europy. Krajowy Plan Odbudowy. Strategia Karpacka” wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówił między innymi o tym, jakie korzyści przyniesie Strategia Karpacka.

Strategia Karpacka wzmocni konkurencyjność i atrakcyjność regionu, jak również ograniczy odpływ mieszkańców poprzez podniesienie jakości życia na obszarze Karpat.  Dzięki Strategii stworzone zostaną trwałe ramy współpracy krajów i regionów, umożliwiające osiąganie efektu synergii dla dynamicznego i zrównoważonego rozwoju tego obszaru – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak przypomniała wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej prace nad projektem Strategii Karpackiej zostały sfinalizowane w połowie 2018r.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zleciło opracowanie ekspertyzy, której częścią było porównanie projektu Strategii Karpackiej i unijnego Nowego Zielonego Ładu. Do 2050 r. UE ma ambicje stać się przestrzenią neutralną dla klimatu. Z przeprowadzonej analizy porównawczej wynika zgodność zapisów Strategii Karpackiej na ogólnym poziomie z priorytetowymi obszarami polityki o znaczeniu europejskim. Dotyczy to szczególnie kwestii związanych z inteligentnym, zrównoważonym wzrostem gospodarczym sprzyjającym włączeniu społecznemu, zieloną transformacją oraz transformacją cyfrową – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Minister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że celem działań polskiego rządu pozostaje uzyskanie poparcia pozostałych krajów karpackich, w tym rządu rumuńskiego dla Stategii Karpackiej.

Dopiero jednomyślność na poziomie Rady UE pozwala na formalne uruchomienie procesu przyjęcia piątej makro-regionalnej strategii UE – dodała minister.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}