W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Antykryzysowe działania dla projektów finansowanych z EFS

17.03.2020

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło we wtorek kolejny pakiet rekomendacji, które mają pomóc między innymi osobom, firmom i organizacjom pozarządowym realizującym projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Napis na górze grafiki: Pakiet rozwiązań dla beneficjentów Europejskiego Funduszu Społecznego. Poniżej rozmazane zdjęcie stojących w rzędzie kobiet i mężczyzn.

Nie ma co czekać na rozwój sytuacji, robimy kolejny krok. W piątek były rekomendacje dotyczące wszystkich inwestycji unijnych, teraz skupiamy się na tak zwanych miękkich projektach. To one są szczególnie narażone na utrudnienia związane z pandemią koronawirusa – tłumaczy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Szefowa MFiPR dodaje, że wiele z postulatów beneficjentów znalazło odzwierciedlenie w piśmie resortu.

Pismo z rekomendacjami minister Jarosińskiej-Jedynak zostało skierowane do instytucji, które czuwają nad wdrażaniem projektów finansowanych i decydują o sposobie ich rozliczania. Otrzymali je między innymi ministrowie, marszałkowie województw, wojewódzkie urzędy pracy czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Resort funduszy i polityki regionalnej proponuje między innymi możliwość:

  • finansowania z funduszy unijnych kosztów odwołanych szkoleń, wyjazdów, konferencji, jeśli pieniądze są nie do odzyskania i nie można było zrealizować planowanych działań (na przykład kraj, do którego planowany był wyjazd zamknął granice),
  • finansowania z funduszy unijnych kosztów funkcjonowania placówek, które powstały ze wsparciem unijnym (na przykład przedszkoli, które muszą zapłacić opiekunkom)
  • wydłużenia terminów składania wniosków o płatność i zmiany terminów zakończenia projektów,
  • zmiany treści wniosków i umów o dofinansowanie, na przykład w zakresie okresu realizacji projektu, terminu jego zakończenia albo finansowania dodatkowych kosztów zapewnienia bezpieczeństwa lub zmiany formy wsparcia na zdalne.
  • czasowego zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku dotacji lub pożyczek na założenie firmy,
  • uznawania oświadczeń uczestników w przypadku stypendiów stażowych (takie oświadczenia mogą dotyczyć na przykład opieki nad dzieckiem do lat 8, zawieszenia działalności firmy, konieczności odbywania kwarantanny).

Pamiętajmy, że działania wskazane w piśmie nie są lekarstwem, które aplikujemy wszystkim bez wyjątku. To precyzyjnie celowana terapia, którą można zastosować po analizie każdego przypadku. Konieczne jest działanie siły wyższej, a za taką uznajemy pandemię koronawirusa – wyjaśnia minister Jarosińska-Jedynak

Szczegółowe informacje o rekomendacjach dotyczących projektów finansowanych z EFS znajdują się w załączonym piśmie minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.

Informacje na temat rekomendacji dotyczących wszystkich inwestycji współfinansowanych z UE dostępne są na stronie internetowej MFiPR.

Materiały

Rekomendacje​_pakiet dla EFS
pakiet​_dla​_EFS​_rekomendacje​_16032020.pdf 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}