W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bazujemy na rzetelnych danych. Polityka rozwoju ma dokładniejsze wskaźniki

21.10.2019

Prowadzenie polityki rozwoju i planowanie inwestycji nie byłoby możliwe bez ciągłego analizowania danych. Największe doświadczenie w ich opracowaniu ma Główny Urząd Statystyczny. To dzięki analizie danych wiemy, w jakiej kondycji jest polska gospodarka i jak w liczbach prezentuje się sytuacja społeczna. Aby prowadzenie wspólnych projektów było jeszcze bardziej efektywne Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju oraz Dominik Rozkrut, prezes GUS, podpisali porozumienie o współpracy między obiema instytucjami.

minister Jerzy Kwieciński i prezes Dominik Rozkrut ściskają prawe dłonie, między nimi widać teczkę z porozumieniem i flagi Polski i Unii Europejskiej

Dzięki współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Statystycznego administracja jest dziś dobrze przygotowana do kształtowania i prowadzenia polityki rozwoju. Mamy coraz bogatsze zasoby danych, dzięki którym możemy sprawnie reagować na rosnące potrzeby informacyjne – mówił podczas uroczystości podpisania umowy minister Jerzy Kwieciński.

Sprawdzona strategia

Jednym z bezpośrednich efektów współpracy ministerstwa z Głównym Urzędem Statystycznym było stworzenie bazy danych STRATEG. To nowoczesny system, który gromadzi i aktualizuje informacje o wskaźnikach kluczowych dla polityki rozwoju kraju i regionów. Dane zebrane w bazie są dostępne dla każdego. Eksperci MIiR wykorzystują je do systematycznej aktualizacji oceny sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. To podstawowe źródło danych podczas opracowywania raportów i sprawozdań z realizacji poszczególnych strategii. Z zasobów bazy STRATEG można skorzystać na stronie strateg.stat.gov.pl.

Podsumowując dotychczasową współpracę MIiR i GUS, nie można pominąć 65 zrealizowanych prac badawczych ukierunkowanych na tworzenie nowych wskaźników służących do oceny polityk rozwojowych kraju. Wyniki ocen są wykorzystywane do programowania interwencji, sprawozdawczości i ewaluacji programów operacyjnych polityki spójności i strategii krajowych, a także do przygotowywania analiz o rozwoju regionalnym. Wiele ze zrealizowanych prac wpisano również na stałe do praktyki statystycznej, na przykład do Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej. Dwuletnie projekty w ramach współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z Głównym Urzędem Statystycznym są współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Kontynuujemy dobrą współpracę

W 2019 roku rozpoczęła się trzecia edycja projektu współfinansowanego z POPT dotyczącego badań statystycznych polityki rozwoju w Polsce. Dotyczy on między innymi badań wskaźników z zakresu rewitalizacji, programów Dostępność Plus i Przemysł 4.0, statystyk inwestycji czy wydatków rozwojowych. Kontynuowane będą również prace nad rozwijaniem bazy STRATEG oraz dostarczaniem danych do badań kontrfaktycznych w ewaluacji.

W ramach współpracy Główny Urząd Statystyczny będzie uczestniczył również w procesie opiniowania projektów rozporządzeń unijnych dotyczących nowej pespektywy finansowej UE na lata 2021-2027.

Materiały

strateg.stat.gov.pl
{"register":{"columns":[]}}