W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo drogowe w Gruzji – inauguracja programu partnerskiego

24.05.2022

Poprawa systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Gruzji. Poprawa zdolności kształtowania polityki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na poziomie instytucji oraz jakości zbierania danych o wypadkach i metod ich analizy. To cele projektu twinningowego „Support in Establishment of Comprehensive Road Safety Database and Further Improvement of Road Safety Management in Georgia”. Oficjalna inauguracja odbyła się dzisiaj podczas konferencji w Tbilisi. Wziął w niej udział minister Grzegorz Puda.

Minister Grzegorz Puda podczas wystąpienia na konferencji, w tle flagi m.in. Polski, Unii Europejskiej, Gruzji

Obecny projekt partnerski jest poświęcony bardzo wrażliwemu i niezwykle istotnemu tematowi, jakim jest bezpieczeństwo drogowe. Liczba wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych w Gruzji utrzymuje się na wysokim poziomie. Różne działania mające na celu poprawę tej sytuacji zostały już wdrożone przez rząd gruziński, a wiele z nich jest w trakcie realizacji i w planach. Ten projekt, współfinansowany przez Unię Europejską, będzie koncentrował się na poprawie baz danych i zarządzania bezpieczeństwem drogowym. Zmniejszenie dużej liczby wypadków jest najważniejszym oczekiwanym efektem projektu

– powiedział minister Grzegorz Puda.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje projekt twinningowy „Support in Establishment of Comprehensive Road Safety Database and Further Improvement of Road Safety Management in Georgia” od stycznia 2022 r. Celem konferencji było pokazanie, w jaki sposób unijny projekt partnerski odpowiada wyzwaniom stojącym przed Gruzją w kwestiach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wdrożenie projektu przyczyni się do:

  • ulepszenia systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Gruzji,
  • poprawy zdolności kształtowania polityki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na poziomie instytucji oraz
  • poprawy jakości zbierania danych o wypadkach i metod ich analizy.

Projekt jest wdrażany przez MFiPR we współpracy z partnerem wspierającym – Wileńskim Uniwersytetem Technicznym Giedymina. Beneficjentem projektu jest Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji, LEPL - Krajowe Centrum Kontroli Chorób i Zdrowia Publicznego.

Wizyta ministra Grzegorza Pudy w Gruzji była także okazją do spotkań z przedstawicielami gruzińskiej administracji centralnej. Szef funduszy i polityki regionalnej rozmawiał z Irakli Karseladze, Ministrem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji, a także z Guram Guramishvili, Zastępcą Ministra Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju. Celem spotkań było omówienie dalszej współpracy pomiędzy Polską i Gruzją, możliwości wsparcia Gruzji w procesie akcesji do Unii Europejskiej, duże doświadczenie Polski dot. procesu akcesji i transformacji oraz wsparcie rozwoju Gruzji również poprzez realizację projektów twinningowych.

MFiPR od wielu lat wspiera władze gruzińskie w przeprowadzaniu skutecznych reform społeczno-gospodarczych i ustrojowych. Przekazuje swoją wiedzę w zakresie prowadzenia polityk publicznych, w tym w szczególności polityki rozwoju. Wielokrotnie polskie doświadczenia były źródłem inspiracji i dobrych praktyk, a wiele polskich rozwiązań znalazło zastosowanie w realiach gruzińskich. Od 2008 r. aktywnie wspiera budowanie polityki rozwoju i polityki regionalnej Gruzji. Od tego czasu zrealizowano łącznie 8 projektów. Największa intensywność współpracy przypadła na lata 2009-2013, kiedy MFiPR wspierało stronę gruzińską w opracowaniu założeń polityki regionalnej oraz Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego Gruzji na lata 2010-2017.

Podczas pobytu w Gruzji minister Grzegorz Puda złożył wieniec przed pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Pomnik polskiego przywódcy w gruzińskiej stolicy stanął w 2011 roku. Był gestem wdzięczności za wsparcie Gruzinów podczas ich wojny z Rosją w 2008 roku.

W obliczu trwającej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, aktualne pozostaje wezwanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest solidarne przeciwstawienie się rosyjskim dążeniom imperialnym

– powiedział minister Puda podczas ceremonii składania kwiatów.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}