W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budżet UE na lata 2021-2027. Negocjacje z marszałkiem województwa wielkopolskiego

26.03.2021

Projekt Umowy Partnerstwa zakłada, że około 40% środków z polityki spójności otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. 75% tych pieniędzy zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego. Rozmowy z przedstawicielami województw w tej sprawie są zaawansowane. Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie. Wiceminister Waldemar Buda spotkał się zdalnie z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego.

Na sali prze stołach siedzi dwóch mężczyzn i kobieta. Przed nimi ekran. Trwa zdalne spotkanie. Na pierwszym planie wiceminister Waldemar Buda.

Kontrakt programowy to nowy instrument polityki rozwoju kraju, rodzaj umowy pomiędzy rządem a marszałkiem województwa, w której wskazane zostaną konkretne, ważne dla województwa i całej Polski inwestycje. Jednym ze źródeł ich finansowania będą właśnie dodatkowe środki na program regionalny.

Wiceminister Waldemar Buda podkreślił, że do rozdysponowania na wszystkie regiony jest jeszcze 7,1 mld euro. Każde województwo ma szansę na dodatkowe fundusze z rezerwy programowej. Warunkiem otrzymania dodatkowych funduszy jest opracowanie i zgłoszenie przez marszałków dobrych projektów rozwojowych.

Spotkania z marszałkami służą poznaniu wizji rozwoju województw. Zależy nam na wsparciu kluczowych i perspektywicznych inwestycji

- mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Jak dodał wiceminister – Z puli środków z polityki spójności, przyznanych wszystkim 16 województwom, Wielkopolska na początek otrzyma do zagospodarowania 1,070 miliarda euro na program regionalny.

Województwo wielkopolskie zalicza się do grupy najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów w naszym kraju. Województwo przekroczyło 75% średniej UE PKB na mieszkańca, co oznacza, że w unijnej  metodologii awansowało do kategorii regionów przejściowych, pomiędzy słabiej a lepiej rozwiniętymi. To ma znaczenie między innymi dla wysokości puli środków unijnych dla województwa i wysokości dofinasowania inwestycji

– wyjaśnił Waldemar Buda.

Wiceminister podkreślił, że konieczne jest uniknięcie zbyt dużej dysproporcji pomiędzy pulą  na programy regionalne w obecnej perspektywie i nowej, na lata 2021-2027.

Alokacja względem poprzedniej perspektywy nie będzie mogła być w żadnym regionie mniejsza niż 60 proc. Przygotowaliśmy mechanizm, który pozwala przydzielone pierwotnie kwoty wyrównywać, tak, aby dysproporcje były mniejsze

– tłumaczył wiceminister.

Inwestycje w regionie będą też finansowane z Funduszu Odbudowy, programów krajowych oraz Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

{"register":{"columns":[]}}