W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Burmistrzowie z Europy spotkają się na WUF11

12.10.2021

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak gościła dzisiaj sekretarza generalnego Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) – Frederica Valliera. Celem wizyty była rozmowa na temat spotkania burmistrzów z Europy, które od lat organizowane jest w ramach World Urban Forum (WUF). Polska, a dokładniej Katowice, będzie gospodarzem tego wydarzenia w czerwcu 2022 roku.

Na zdjęciu Małgorzata Jarosińska-Jedynak - wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Monika Kusina-Pycińska - dyrektor Departamentu Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej, Frederic Vallier - sekretarz generalny Rady Gmin i Regionów Europy oraz Andrzej Porawski - dyrektor Związku Miast Polskich siedzący przy stole. Przedstawiciele resortu siedzą po prawej, goście po lewej stronie stołu. Na stole filiżanki z kawą.

Jednym z naszych celów jest, by 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) nie była zwykłą konferencją, ale przestrzenią podejmowania dyskusji na najważniejsze tematy związane z miastami. Dlatego cieszy mnie fakt, że kolejny raz w ramach WUF zorganizowane zostanie spotkanie burmistrzów z całej Europy. Pozwoli to na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wspólne poszukiwanie kierunków rozwoju współczesnych aglomeracji

– mówiła wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

W trakcie spotkania pełnomocnik rządu ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku opowiedziała sekretarzowi generalnemu CEMR o przyszłorocznej sesji wydarzenia. Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaprosiła Frederica Valliera i innych członków CEMR do uczestnictwa w WUF11.

Jestem przekonana, że otwarty dialog podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach będzie kolejnym kamieniem milowym transformacji miast w stronę bardziej przyjaznych, zielonych i dostępnych dla mieszkańców

– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Rada gmin i regionów Europy

CEMR to europejska sekcja światowej organizacji miast i gmin – United Cities and Local Governments (UCLG). Jej członkami są krajowe związki władz lokalnych i regionalnych z ponad 40 krajów Europy. Głównym celem organizacji jest promocja silnej, zjednoczonej Europy opartej na samorządach lokalnych i regionalnych. Działalność obejmuje tematy związane między innymi z usługami publicznymi, transportem, polityką regionalną czy środowiskiem.

WUF11

Światowe Forum Miejskie to największa i najważniejsza impreza na świecie podejmująca tematykę miast. Przyszłorocznej sesji, organizowanej przez UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice, przyświecać będzie hasło: „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”. Przez pięć dni, od 26 do 30 czerwca 2022 roku, Katowice będą światową stolicą miast, przestrzenią spotkań wszystkich, którym nie jest obojętny los ich „małych ojczyzn” i swoistą kuźnią idei.

Bądź na bieżąco z informacjami na temat WUF11. Zapisz się do newslettera: https://wuf.unhabitat.org.

{"register":{"columns":[]}}