W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co łączy Katowice i Abu Zabi?

07.02.2020

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczyna się 10. Światowe Forum Miejskie (WUF). Potrwa od 8 do 13 lutego. To druga, po światowym szczycie klimatycznym, największa konferencja organizowana pod egidą ONZ. Jej gospodarzem jest UN-Habitat, agenda narodów zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Poprzednia edycja wydarzenia, która odbyła się w 2018 roku w Kuala Lumpur, zgromadziła około 23 tysięcy osób.

Grafika ze zdjęciem minister Jarosińskiej-Jedynak i ministra Pudy, napis Światowe Forum Miejskie, Abu Zabi 8-13 lutego, zdjęcia panoramy Abu Zabi i logo WUF10

Polski nie mogło zabraknąć w Abu Zabi. Aktywnie uczestniczymy w tym wydarzeniu, bo w 2022 roku sami zorganizujemy 11. edycję WUF. Odbędzie się ona w Katowicach, które na kilka dni staną się stolicą wszystkich miast na świecie.

Światowe Forum Miejskie w Abu Zabi to doskonała okazja do promocji Katowic na międzynarodowej arenie i zachęcenia uczestników tegorocznej imprezy do odwiedzenia stolicy Śląska w 2022 roku. Z oficjalną delegacją do Stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich jadą między innymi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Grzegorz Puda oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

Nasz rozkład jazdy dzień po dniu

9 lutego

Przedstawiciele ministerstwa funduszy i polityki regionalnej będą uczestniczyć w ceremonii otwarcia WUF10, która odbędzie się 9 lutego. Równolegle startują też targi Urban Expo, podczas których państwa, firmy, organizacje pozarządowe, uczelnie i agendy narodów zjednoczonych prezentują w swoich pawilonach i stoiskach rozwiązania i osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju miast.

Jedną z pierwszych debat na WUF 10 będzie okrągły stół ministrów. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządów z całego świata. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej będzie uczestniczyć udział w panelu „Wkład rządów w promocję kultury i innowacji w miastach”, który będzie okazją do rozmowy na temat wdrażania Nowej Agendy Miejskiej ONZ i Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Pierwszego dnia wizyty w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich minister Jarosińska-Jedynak spotka się też z dyrektor wykonawczą UN Habitat Maimunah Mohd Sharif. Będą rozmawiać o przygotowaniach Polski do WUF oraz wstępnych założeniach programowych WUF11 w Katowicach.

10 lutego

Na 10 lutego - drugi dzień WUF10 - zaplanowane jest polskie wydarzenie “The heritage of material culture and traditions as an impetus to social, economic and spatial transformations in the deprived areas of polish cities”. Polska zaprezentuje proces zmian gospodarczych, strukturalnych i społecznych w miastach na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

Tego dnia odbędzie się również spotkanie przedstawicieli miast i krajów organizujących WUF. Okazją do wymiany doświadczeń z organizacji międzynarodowych imprez będzie spotkanie minister Jarosińskiej-Jedydnak z delegacją z Malezji, która w 2018 roku była gospodarzem WUF9.

11-12 lutego

Podczas Światowego Forum Miejskiego minister Jarosińska-Jedynak będzie rozmawiać także z Lamia Kamal Chaoui, dyrektor centrum na rzecz przedsiębiorczości Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Falah Mohammed Al Ahbabi, który koordynował przygotowanie WUF10 w Abu Zabi, a także Mohamed Al Rumaihi dyrektorem generalnym Masdaru uważanego za miasto przyszłości.

Szefowa MFiPR uda się także z wizytą do miasta Masdar, które powstaje niedaleko Abu Zabi i w założeniu ma być nowoczesnym, niskoemisyjnym, zorientowanym na czyste technologie ośrodkiem.

13 lutego

Ostatniego dnia Światowego Forum Miejskiego odbędzie się ceremonia, podczas której organizacja WUF zostanie przekazana Polsce i Katowicom. Podczas ceremonii planowane jest wystąpienie minister Jarosińskiej-Jedynak i udział w konferencji prasowej.

Więcej o WUF w Abu Zabi

Polskie stoisko na WUF10

„Katowice w sercu przemian” – to hasło przewodnie polskiego pawilonu, który jest elementem promocji Polski i Katowic na WUF10. W polskiej strefie na uczestników forum czekać będzie pokój innowacji, strefa konferencyjna połączoną ze strefą relaksu oraz kącik gastronomiczny.

W Pokoju Innowacji będą prezentowane nowatorskie urządzenia zaprojektowane przez polskich wynalazców. Co tam zobaczymy? Elektroniczny stetoskop, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do kontrolowania układu oddechowego, bezzałogowe platformy powietrzne, które mogą zastąpić śmigłowce czy roboty mobilne zaprojektowane do automatyzacji transportu wewnętrznego.

W strefie konferencyjnej zapraszamy uczestników WUF do udziału w panelach merytorycznych, warsztatach, do obejrzenia filmów oraz nagrań z koncertów. Miasta kreatywne, miasta inteligentne, komunikacja miejska, dobre przykłady to tylko niektóre z tematów paneli.

W strefie gastronomicznej będzie można skosztować dań kuchni śląskiej i polskiej.

Więcej o atrakcjach na polskim pawilonie w Abu Zabi na stronie

Gospodarzami WUF były dotychczas Nairobi, Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin oraz Kuala Lumpur. Tegoroczną edycję zorganizuje Abu Zabi, natomiast gospodarzem 11 WUF w 2022 roku będą Katowice.

Więcej o Światowym Forum Miejskim oraz 11-stej edycji WUF w Katowicach