W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co z dotacjami na kapitał obrotowy dla mikro i małych firm

03.07.2020

W połowie czerwca Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiły dotacje z funduszy unijnych na kapitał obrotowy dla średnich firm. Zgodnie z ustaleniami z przedstawicielami zarządów województw, podobne wsparcie dla mikro- i małych przedsiębiorstw powinno zostać uruchomione przez marszałków województw z zarządzanej przez nich puli funduszy unijnych. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła się do marszałków województw z prośbą o intensyfikację działań w tym zakresie, podkreślając wagę i znaczenie takiego wsparcia dla firm dotkniętych skutkami pandemii.

Fundusze_Europejskie_(5)

Mikro i małych firm mamy w Polsce około 2 mln. Wiele z nich zmaga się ze skutkami pandemii i pyta o wsparcie na kapitał obrotowy. Dlatego chcielibyśmy, by marszałkowie jak najszybciej ruszyli z naborami i przeznaczyli na ten cel możliwie największe środki. Nasze analizy wskazują, że w województwach są jeszcze niezagospodarowane fundusze europejskie, które można by  przekazać na wsparcie dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Stąd moje pismo do marszałków” – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pomysł dotacji z funduszy unijnych dla firm na kapitał obrotowy pojawił się już na początku pandemii. MFiPR zaproponował współpracę w tym zakresie marszałkom województw według jasnego podziału – z rządowej puli funduszy unijnych pomoc miałaby trafić do średnich firm, a z puli, którą zarządzają marszałkowie, do mikro- i małych przedsiębiorstw. Według tej koncepcji pieniądze dla obu grup miałyby być przyznawane i rozliczane według takich samych zasad. Marszałkowie i Komisja Europejska pozytywnie odnieśli się do idei jednolitego produktu (jedynie województwa małopolskie i pomorskie zgłosiły, że chcą realizować wsparcie dla mikro- i małych firm na wypracowanych przez siebie zmienionych zasadach). Marszałkowie zadeklarowali, że na dotacje na kapitał obrotowy dla mikro- i małych firm na wspólnych zasadach przeznaczą co najmniej 500 mln zł z zarządzanej przez siebie puli funduszy unijnych. Te pieniądze dystrybuowałyby urzędy marszałkowskie lub podległe im instytucje.

Rząd ze swojej puli funduszy wygospodarował 2,5 mld zł dla średnich firm. To wsparcie ruszyło w połowie czerwca, cieszy się ogromnym zainteresowaniem i pomaga firmom w trudnej sytuacji. Dotacji udziela PARP.

Część województw uruchomiła lub wkrótce uruchomi dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw na kapitał obrotowy na podobnych zasadach, jak rząd dla średnich firm (kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie).

Część regionów zastosowała mniejsze lub większe modyfikacje ustalonych zasad, które polegają na innych kryteriach dostępu lub zawężeniu wsparcia dla wybranych branż (mazowieckie, dolnośląskie, pomorskie).

Część wdrożyła opracowane przez siebie mechanizmy wsparcia mikro- i małych firm, w których kapitał obrotowy pojawił się jako element możliwy do wsparcia (lubuskie, małopolskie, śląskie).

Ministerstwo mobilizuje marszałków województw do jak najszybszego i możliwie szerokiego wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych COVID-19 z regionalnych programów operacyjnych. Poza wsparciem kapitału obrotowego regiony przewidziały inne instrumenty dla wsparcia firm w związku z pandemią. Stopień zaawansowania poszczególnych regionalnych programów operacyjnych jest bardzo różny, co ma również wpływ na skalę przeznaczonych środków na poszczególne instrumenty ukierunkowane na pomoc przedsiębiorcom.  

{"register":{"columns":[]}}