W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Niezwykłe miasteczko w centrum Warszawy

11.05.2019

Ponad 30 wystawców, konkursy, pokazy filmów czy mody, rekonstrukcja walk Gotów, koncerty, to tylko część atrakcji, które czekały na odwiedzających Miasteczko Funduszy Europejskich w Warszawie. Piknik zorganizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju to jedno z wydarzeń, które odbyło się z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Widok na scenę i uczestników

VI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) zainaugurował w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Na uroczystości obecni byli między innymi przedstawiciele Komisji Europejskiej, dyrektor generalny dyrekcji ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej Marc Lemaitre czy Christopher Todd — dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej oraz beneficjenci funduszy unijnych.

- Polska w ciągu 15 lat pozyskała z unijnego budżetu ponad 163 mld euro, czyli trzy razy więcej niż wpłaciła. Dzięki temu nasz kraj mógł dokonać ogromnego skoku rozwojowego. Wpływ funduszy europejskich na gospodarkę, a tym samym na życie każdego Polaka jest widoczny gołym okiem. Mamy nowe drogi, ekologiczne autobusy, zmodernizowane i nowe szkoły, przedszkola, domy kultury czy oczyszczalnie - podkreślił minister Kwieciński.

Tego dnia minister Jerzy Kwieciński wraz z wiceminister Andżeliką Możdżanowską na dziedzińcu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju otworzyli Miasteczko Funduszy Europejskich. To wyjątkowe miejsce tworzyły osoby, które skorzystały ze wsparcia funduszy unijnych. Ponad 30 wystawców prezentowało przedsięwzięcia, przedmioty, inwestycje, które zostały zrealizowane dzięki lub za pomocą środków z Unii Europejskiej.

Wśród beneficjentów znalazła się między innymi Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, która zorganizowała pokaz kreacji zaprojektowanych przez studentów. Dzięki czerwonemu dywanowi i ekstrawaganckim strojom modelek osoby, które odwiedziły miasteczko mogły poczuć się jak na prawdziwym pokazie mody.

Nietypowe przedsięwzięcie przy wsparciu z programu unijnego „Rozwoju Obszarów Wiejskich” zrealizowała Gmina Hrubieszów i Masłomęckie Stowarzyszenie, którzy stworzyli Wioskę Gotów. Podczas Dni Otwartych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju obecna była grupa rekonstruktorów w strojach wzorowanych na oryginalnych z ok. IV w. n.e., która odtwarzała życie Gotów z tego okresu.

Komenda Główna Policji, dzięki środkom z Unii, za sprawą zakupu nowoczesnych sprzętów jeszcze lepiej może dbać o nasze bezpieczeństwo. Każdy kto odwiedził ich stoisko mógł przetestować nowe nabytki policjantów.

Ponadto na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane przez między innymi Poleski Park Narodowy, Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Politechnikę Gdańską, Caffe Aktywni i wiele wiele innych.

Pozytywnych emocji dostarczały również atrakcje na scenie, a wśród nich liczne występy aktorskie i piosenkarskie, konkursy i pokazy filmów. Na scenie pojawili się zarówno młodsi, których reprezentował między innymi zespół Fasolki jak i osoby dorosłe, a byli to między innymi studenci z Wydziału Jazzu czy zespół przedstawiający etiudy lalkarskie.

W sobotę na scenie wystąpiła również wyjątkowa orkiestra składająca się między innymi ze studentów Akademii Muzycznej w Warszawie oraz pracowników Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz ich dzieci, która zagrała „Odę do Radości”. W zespole znalazł się również minister Jerzy Kwieciński, który wspomógł zespól grą na gitarze. Liczna publiczność pełniła rolę chóru.

Miasteczko Funduszy Europejskich w Warszawie to tylko jedna z atrakcji przygotowana z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W ramach tegorocznej akcji do niedzieli 12 maja odbywa się wiele wydarzeń w każdym regionie Polski.

Zachęcamy do odwiedzenia strony DniOtwarte.ue, gdzie przedstawione są wszystkie imprezy, które odbywają się w tym roku.

Zdjęcia (15)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.05.2019 08:16 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
13.05.2019 08:16 Beata Pondo