W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dodatkowe pół miliarda złotych na pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców

14.07.2020

Kolejne pół miliarda złotych ze środków unijnych przekazanych przez minister funduszy i polityki regionalnej Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczy na pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój. To już drugie zwiększenie kwoty przeznaczonej na te pożyczki. Instytucje finansujące współpracujące z BGK ruszają z nowymi naborami wniosków pożyczkowych od przedsiębiorców.

Napis na grafice: nowe pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój dostępne dla przedsiębiorców i zdjęcie wręczanych banknotów

Zwiększenie kwoty to efekt ogromnego zainteresowania przedsiębiorców. Łącznie pula przekazanych środków na pożyczki płynnościowe sięgnęła 1 miliarda 50 mln złotych.

Duża liczba składanych wniosków o pożyczki świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują takiego wsparcia, jakie oferujemy im w ramach Funduszu Pożyczkowego Wsparcia Płynności. W odpowiedzi na potrzeby firm zwiększyliśmy wartość tego instrumentu od początkowych 400 milionów złotych do ponad 1 miliarda złotych. Zakładamy, że łącznie ze wsparcia w formie pożyczek płynnościowych ze środków Programu Inteligentny Rozwój skorzysta ponad tysiąc polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Liczę na to, że nowi pośrednicy niezwłocznie przystąpią do przyjmowania wniosków o pożyczki od przedsiębiorców oraz szybko i sprawnie przeprowadzą proces ich oceny i wypłaty środków przedsiębiorcom – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Część środków z nowej puli trafi do instytucji finansujących, które w kwietniu i maju otrzymały wnioski na kwotę kilkukrotnie przekraczającą środki przyznane im na ten cel. Nowe środki wesprą zatem firmy, które nie dostały pożyczki z powodu wyczerpania środków. Część pieniędzy – około 200 mln zł - zostanie przekazana nowym instytucjom finansującym, które uruchamiają właśnie nowe nabory - mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.

Pożyczki płynnościowe są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich dla mikro-, małych i średnich firm. Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Pieniądze można przeznaczyć, np. na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników, czy należności u kontrahentów. Wysokość pożyczki jest ustalana indywidualnie, przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego. Pożyczkę można spłacać do 6 lat z możliwością skorzystania z wakacji kredytowych, czy też 6-miesięcznej karencji.

Dotychczas w całym kraju przedsiębiorcy złożyli blisko 2 tys. wniosków na kwotę ponad 1,2 mld złotych. O pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój ubiegają się głównie małe (45 proc. złożonych wniosków) i mikroprzedsiębiorstwa (33 proc. złożonych wniosków).

Materiały

Aktualna lista instytucji udzielających pożyczek w poszczególnych województwach znajduje się na stronie BGK.
{"register":{"columns":[]}}