W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dodatkowe ponad pół miliarda złotych z funduszy unijnych dla służby zdrowia na walkę z koronawirusem

08.04.2020

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło dla służby zdrowia 550 milionów złotych z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko na walkę z pandemią. Ale to nie wszystko. Dodatkowe pieniądze trafią do policji, straży pożarnej i kolejarzy. Będzie za nie można kupić między innymi testy na koronawirusa, gogle, maski, sprzęt medyczny i środki do dezynfekcji.

Na grafice znajduje się napis: Funduszowy Pakiet Antywirusowy: 550 mln zł z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko na walkę z pandemią. Na dole ikony Facebooka i Twittera oraz logotypy funduszy europejskich, Unii Europejskiej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz flaga Polski

Wspieramy leczenie…

Pieniądze z dodatkowej puli 550 milionów złotych trafią do szerokiej grupy podmiotów związanych z ochroną zdrowia, chcemy kupić przede wszystkim sprzęt medyczny do ratowania życia (w tym respiratory i łóżka do intensywnej terapii), zakupić testy oraz ambulanse, jednorazową odzież ochronną oraz tworzyć izolowane strefy w szpitalach w zakaźnych i na takie przekształcanych.

Środki przekazujemy  podmiotom centralnym i samorządowym, formalności będą minimalne, będzie szybka ścieżka składania i oceny wniosków o dofinasowanie. Wszystko po to, by szpitale dostały sprzęt ekspresowo – tłumaczy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Za te fundusze szpitale będą mogły kupić na przykład respiratory, tomografy komputerowe, kardiomonitory, łóżka intensywnej terapii, ambulanse, tworzyć izolatki.

…i dbamy o bezpieczeństwo

Sprzęt do pracy, przy walce z koronawirusem, będą mogły kupić także służby zajmujące się bezpieczeństwem. Dzięki dodatkowym funduszom policjanci i strażacy z całej Polski będą mogli kupić na przykład środki ochrony indywidualnej (między innymi gogle i maski), mobilne laboratorium dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, pojemniki do transportu materiałów CBRNE (chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych) czy zestawy do dezynfekcji pomieszczeń w przypadku likwidacji zagrożenia biologicznego, mikrobusy do przewozu osób, sprzętu oraz materiałów. Poza tym zostały już zakupione namioty, które mogą służyć do wstępnej oceny osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Ze środków UE kupiono także kontenery sanitarne oraz zostaną zakupione samochody do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNE. 

Dobra wiadomość dotyczy także przewoźników kolejowych Będą mogli zakupić środki do dezynfekcji, pociągów.

 To nie koniec naszych działań w tym obszarze. Wiele projektów, głównie dotyczących transportu miejskiego czy kolejowego, analizujemy pod kątem możliwości wsparcia naszych beneficjentów poprzez wyposażenie w środki ochrony osobistej, dezynfekcję i usprawnienia dla obsługi i pasażerów – mówi minister funduszy i polityki regionalnej.

Najpierw działanie, potem formalności

Przeznaczenie dodatkowych pieniędzy z funduszy unijnych na walkę z koronawirusem było możliwe dzięki współpracy z innymi ministerstwami i Komisją Europejska .

Korzystamy z ułatwień w przesuwaniu funduszy, którą uzgodniliśmy z Komisją Europejską. Mamy zgodę na to, by działać jeszcze zanim formalnie zostaną zmienione niektóre dokumenty – informuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodaje - Te pół miliarda złotych dla sektora zdrowia i rozszerzenie projektów transportowych pomoże nie tylko walczyć z koronawirusem, ale w tej trudnej sytuacji to ogromna ulga dla budżetu państwa.

Więcej na ten temathttps://www.pois.gov.pl/strony/wiadomosci/program-infrastruktura-i-srodowisko-kontra-koronawirus-dajemy-narzedzia-do-walki-z-epidemia/

{"register":{"columns":[]}}