W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępna edukacja w Lubaczowie

28.09.2023

Powiat lubaczowski zakończył realizację działań w projekcie "Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Z efektami przedsięwzięcia w Zespole Placówek im. Jana Pawła II zapoznała się wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Kolaż trzech zdjęć, na których wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwiedza pomieszczenia w szkole

Edukacja daje szansę na lepszą przyszłość i otwiera możliwości osobistego rozwoju. Wiedza buduje wyobraźnię, kształtuje zainteresowania. Dlatego tak ważne jest zapewnienie wszystkim uczniom, zarówno zdrowym, jak i tym o szczególnych potrzebach, równego dostępu do nauki

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, zgodnie z założeniami programu Dostępność Plus, zlikwidował szereg barier architektonicznych, zakupił sprzęt oraz wdrożył rozwiązania organizacyjne. Nauczyciele odbyli szkolenia, które pozwolą na skuteczne wdrażanie zmian służących zaspokojeniu szczególnych potrzeb uczniów.

Koordynowany od ponad pięciu lat przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rządowy program Dostępność Plus dotyczy wielu aspektów naszego życia. Edukacja jest istotnym czynnikiem określającym nasze dorosłe życie. Dlatego działania kierowane do uczniów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej, które zwiększają poziom dostępności w szkołach, są naszym priorytetem

- dodała wiceminister.

Projekt "Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia” polegał na opracowaniu modelu dostępnej szkoły, a następnie przetestowaniu go wśród 37 jednostek samorządu terytorialnego prowadzących szkoły w całej Polsce. Dzięki jego realizacji wspartych zostało 106 szkół podstawowych.

Przed przystąpieniem do projektu szkoły poddawane były audytom dostępności tak, aby możliwe było pełne zdiagnozowanie ich potrzeb i dopasowanie wsparcia do indywidualnej sytuacji placówki. Następnie szkoły otrzymywały granty na przetestowanie wypracowanych wcześniej planów poprawy dostępności, który umożliwi przeprowadzenie działań modernizacyjnych, zakupu pomocy dydaktycznych i wyposażenia. Placówki otrzymały również środki na działania podnoszące świadomość oraz kompetencje nauczycieli i specjalistów szkolnych.

Konkurs grantowy był dostępny dla wszystkich szkół podstawowych, niezależnie od ich zróżnicowania pod względem wielkości, formy własności, lokalizacji oraz rodzaju szkoły (specjalne, powszechne, integracyjne).

Grant w Lubaczowie zostały przyznany w ramach projektu, którego realizatorem jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan i Politechniką Gdańską.

Powiat lubaczowski na wykonanie przedsięwzięcia otrzymał blisko 1,3 mln złotych.

Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój.

{"register":{"columns":[]}}