W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność od drzwi do drzwi

07.08.2019

Osoby, które mają trudności z poruszaniem się, będą mogły skorzystać z transportu door-to-door, czyli na przykład z domu do przychodni czy placówki rehabilitacyjnej. Dofinansowanie unijne na tego typu usługi dostał dzisiaj Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który podzieli pieniądze pomiędzy 150 gmin.

W sali za stołem stoi pięć osób. Dwie z nich prezentują dokumenty. Za nimi stoją flagi Polski i baner PFRON.

-  Ideą, wokół której stworzyliśmy program Dostępność Plus jest samodzielność. Trudno mówić o samodzielności bez możliwości opuszczenia mieszkania. W wielu gminach działają już usługi transportu od drzwi do drzwi. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie do grona samorządów, które oferują takie możliwości, dołączy kolejnych 150 gmin – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w resorcie nadzoruje program Dostępność Plus.

Dzięki podpisanej dzisiaj umowie o dofinansowanie projektu z programu Wiedza Edukacja Rozwój osoby doświadczające trudności w samodzielnym przemieszczaniu się będą mogły skorzystać z indywidualnego transportu, na przykład do placówek zdrowia czy rehabilitacyjnych.  Jako uzupełnienie, finansowane będą usprawnienia w budynkach wielorodzinnych, poprawiające ich dostępność. Przykładem takich usprawnień może być montaż barierek, podjazdów, podnośników, dźwigów i wind  czy wyposażenie budynków  w systemy dźwiękowe z napisami brajlowskimi, systemy dotykowe i wizualne. W konsekwencji ułatwi to osobom o ograniczonej mobilności rozpoczęcie lub powrót do aktywności społecznej i zawodowej.

Projekt realizowany będzie w postaci grantów. Otrzyma je 150 jednostek samorządu terytorialnego, które w ramach projektu po raz pierwszy uruchomią usługę indywidualnego transportu door-to-door dla osób o ograniczonej mobilności. PFRON opracuje kryteria, na podstawie których rozdzieli pieniądze. Usługi będą przystępne cenowo dla osób z nich korzystających. Grantobiorcy zapewnią trwałość usługi door-to-door przez minimum 12 miesięcy po zakończeniu projektu grantowego. Preferowane będą projekty zakładające aktywną współpracę z lokalnymi partnerami społecznymi (m.in. organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy) oraz stanowiące element szerszego planu wnioskodawcy zmierzającego do poprawy dostępności przestrzeni dla osób o ograniczonej mobilności.

Łączna wartość przedsięwzięcia to około 54 milionów złotych, w tym dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości 45 milionów złotych. Projekt będzie realizowany do lutego 2023 r.