W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność Plus motorem lokalnego rozwoju gospodarczego

Jak realizowany jest program Dostępność Plus? Jakich działań na rzecz likwidacji barier w życiu osób z niepełnosprawnościami można spodziewać się w najbliższym czasie? O tym wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak mówił podczas konferencji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dwudniakach (województwo małopolskie).

W wydarzeniu wzięli udział również wicepremier Beata Szydło, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskiego Związku Głuchych oraz lokalni samorządowcy.

Wiceminister inwestycji i rozwoju przypomniał, że program Dostępność Plus jest realizowany od początku 2018 roku i potrwa minimum do 2025 roku. Wartość programu to 23 miliardy złotych. Są to środki pochodzące z budżetu państwa, funduszy unijnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak również środki samorządów.

"Ogromna część programu finansowana jest z funduszy europejskich. Chcemy żeby pieniądze unijne, także te z nowego budżetu UE, stanowiły ważne źródło prodostępnościowych zmian"– zadeklarował Hamryszczak.

Program – zaznaczył wiceminister – jest realizowany w wielu obszarach, jak np. służba zdrowia, rozwiązania architektoniczne, ale także edukacja, w tym stworzenie modelowej szkoły, zarówno podstawowej, jak i średniej, poprawy transportu czy innowacji.

Wiceminister przekonywał, że powodzenie programu zależy od wysiłku różnych grup społecznych.

"Chcemy, aby Program Dostępność Plus był realizowany w szerokim partnerstwie z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz seniorami" - mówił Hamryszczak.

Wiceminister podkreślał także znaczenie dobrej współpracy z samorządami.

"To właśnie samorządy poprzez swoje decyzje inwestycyjne kreują przestrzeń publiczną" – mówił A. Hamryszczak.

W tym kontekście, wiceminister podkreślał, że miejscowości z atrakcjami turystycznymi, które spełniają warunki dostępności są chętniej wybierane i odwiedzane przez seniorów i rodziny z małymi dziećmi.

"Dostępne przestrzenie mogą być szansą na rozwój gospodarczy. Dają perspektywę lepszego wykorzystania potencjału regionu" – mówił wiceminister.

Odnosząc się do planowanych działań, wiceminister Hamryszczak zapowiedział, że będziemy likwidować bariery architektoniczne. Planujemy udostępnić co najmniej 1000 miejsc i budynków, które wyposażymy w urządzenia i usługi ułatwiające komunikację z osobami niesłyszącymi czy niewidomymi  – dodał wiceminister.

"Chodzi o to żeby nasz kraj był przyjazny dla wszystkich obywateli" – podsumował wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.03.2019 10:40 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
07.03.2019 10:40 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}