W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność Plus. Turystyka osób z niepełnosprawnościami idealną formą rehabilitacji

03.06.2019

Czym jest dostępność? Jakie działania podejmuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju na rzecz udziału osób z niepełnosprawnościami w rekreacji i wypoczynku? O tym mówiła dzisiaj wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak na konferencji zorganizowanej przez Sejm RP.

Grupa ludzi siedzi na sali. Przy stole prezydialnym siedzą trzy osoby. Po środku wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Osoby z niepełnosprawnościami podróżują ponad trzy razy rzadziej od osób sprawnych. Dla wielu turnus rehabilitacyjny to w praktyce jedyna opcja wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Na drodze do korzystania z rekreacji stoją przed nimi liczne bariery począwszy od braku informacji o dostępnych obiektach turystycznych i miejscach noclegowych, trudności w transporcie, po brak zindywidualizowanej oferty turystycznej.

- Sport, turystyka i rekreacja bez barier to jedno z wyzwań jakie postawiliśmy sobie w rządowym programie Dostępność Plus - mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dążąc do zapewnienie osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności możliwości udziału w rekreacji i wypoczynku na zasadzie równości z innymi osobami w programie zaproponowaliśmy realizację działań wzmacniające  tzw. turystykę społeczną.

- Mamy już przykłady projektów, które sprzyjają aktywności osób z niepełnosprawnościami. Planujemy poprawę dostępności architektonicznej obiektów turystycznych, w tym 10 schronisk górskich oraz udostępnienie 100 km szlaków turystycznych – dodała wiceminister.

Wśród działań na rzecz turystyki osób z niepełnosprawnościami zamierzamy poprawić dostępność informacyjną obiektów turystycznych, na przykład poprzez zapewnienie jednolitego systemu informowania na dostępnych stronach internetowych, czy stworzenie bazy turystycznych dostępnych obiektów.

- Chcemy promować kulturę fizyczną i aktywną turystykę osób z niepełnosprawnościami i osób starszych – wymieniała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Konferencji  „Woda, powietrze, ląd – turystyka osób niepełnosprawnych idealną formą rehabilitacji” była również okazją do rozmów o pasjach i marzeniach osób niepełnosprawnych oraz wsparciu na jakie mogą liczyć. Przedstawiciele organizacji i fundacji osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności prezentowali projekty turystyczne adresowane dla takich osób. Reprezentanci Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych przybliżyli zasady przyznawania środków na realizację tego typu projektów.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.06.2019 16:19 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
03.06.2019 16:19 Beata Pondo
{"register":{"columns":[]}}