W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drogowskaz dla regionów – konsultacje w Tomaszowie Mazowieckim

17.01.2019

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 kładzie nacisk na zrównoważony rozwój całego kraju: rozwój społecznie wrażliwy i terytorialnie zrównoważony. KSRR2030 odchodzi od dotychczasowej polityki regionalnej skupiającej działania rozwojowe przede wszystkim na największych miastach. Istotne jest wzmacnianie konkurencyjności wszystkich regionów. KSRR2030 zakłada zwiększenie skali instrumentów krajowych kierowanych do poziomu subregionalnego i obszarów powiązanych funkcjonalnie (miejskich i wiejskich) na realizację powstałych oddolnie pomysłów i planów, m.in. poprzez realizację Programu Ponadregionalnego 2020+ i porozumienia terytorialne.

"Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego to przede wszystkim drogowskaz dla regionów, w jaki sposób mają one prowadzić politykę rozwoju regionalnego. Proponujemy zrównoważony rozwój całej Polski, czyli odchodzimy od dotychczasowego schematu, gdzie większość środków była skupiona na największych aglomeracjach miejskich, licząc na to, że słabsi sobie jakoś poradzą" - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas konsultacji projektu w Tomaszowie Mazowieckim.

Wicemisniter wyjaśniła, że KSRR2030 pokazuje, w jaki sposób rząd będzie chciał współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego w realizacji polityki rozwoju. Bardzo istotne będzie partnerstwo zawierane miedzy samorządami w celu niwelowania różnic rozwojowych.

Prace nad aktualizacją strategii rozpoczęły się ponad rok temu. KSRR2030 opisuje wyzwania rozwojowe, określa cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd, samorządy terytorialne wszystkich szczebli oraz pozostałe instytucje publiczne i prywatne.

Podstawą nowego podejścia jest lepsza identyfikacja cech poszczególnych obszarów kraju, rozpoznanie ich zasobów, wyzwań i barier rozwojowych. Będzie przekładać się to na większe różnicowanie interwencji, dostosowanej do problemów i potencjałów poszczególnych obszarów. W KSRR2030 zostały wyznaczone obszary strategicznej interwencji (OSI). Oznacza to większą selektywność i koncentrację wsparcia wszystkich poziomów zarzadzania (krajowego, regionalnego i lokalnego) na obszarach strategicznej interwencji (OSI), czyli na obszarach zmagających się z trudnościami adaptacyjnymi i restrukturyzacyjnymi, zarówno na poziomie ponadregionalnym (wschodnia Polska), regionalnym (Śląsk), jak i ponadlokalnym (obszary zagrożone trwałą marginalizacją, miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze z otaczającymi obszarami wiejskimi).

KSRR2030 pokazuje, jak dostosować się do zmian, które dzieją się wokół nas, by Polska stała się świadomym, odnoszącym korzyści uczestnikiem procesu globalizacji, jak wykorzystać atuty regionu do jego rozwoju – zasoby ludzkie i naturalne, zalety lokalizacyjne i instytucje, mając na uwadze fakt, że potencjały rozwojowe poszczególnych obszarów są zróżnicowane i rozłożone nierównomiernie.

Konferencje regionalne umożliwiają poznanie celów, kierunków interwencji oraz mechanizmów wdrażania polityki regionalnej, zaproponowanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Uwagi i wnioski do KSRR można składać do 23 stycznia 2019 r.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.01.2019 14:45 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
30.01.2019 14:45 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}