W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugie posiedzenie Komitetu Monitorującego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027

28.02.2023

Przyjęcie kryteriów wyboru projektów do pięciu kolejnych konkursów w nowej perspektywie finansowej to główny temat drugiego posiedzenia Komitetu Monitorującego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Obradom przewodziła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Dwie osoby siedzą przy stole. Pierwsza z lewej siedzi wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W nowej perspektywie finansowej 2021-2027, dzięki wsparciu z programu FEPW, będziemy inwestować m. in. w innowacje biznesowe i rozwój turystyki. Będziemy wspierać start-upy w ramach Platform Startowych, a także reagować na zmiany klimatu. Zamierzamy też nadal rozwijać ponadregionalną infrastrukturę drogową w Polsce Wschodniej

- powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W drugim posiedzeniu Komitetu Monitorującego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 uczestniczyli też przedstawiciele organizacji pozarządowych, organizacji pracodawców i pracowników oraz samorządów i związków samorządów. 

Podczas obrad Komitetu przyjęto kryteria wyboru projektów do konkursów w poniższych działaniach:

  • Platformy startowe dla nowych pomysłów,
  • Pożyczki na rozwój turystyki,
  • Adaptacja do zmian klimatu,
  • Zrównoważona mobilność miejska,
  • Infrastruktura drogowa.

Kontynuacja programu dla Polski Wschodniej

6 października 2022 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.Budżet programu to 2,65 mld euro. Do tej pory z programu korzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W nowej perspektywie finansowej do tego grona dołącza również część województwa mazowieckiego - bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów. To duży sukces negocjacyjny polskiego rządu. Tym bardziej, że w Umowie Partnerstwa 2014-2020 zapisano, że program dla Polski Wschodniej nie będzie realizowany w kolejnej perspektywie.

Więcej informacji jest dostępna na stronie www.fepw.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}