W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzielimy się dobrymi praktykami realizacji inwestycji drogowych z Albanią

22.09.2021

Pokazanie pracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w zarządzaniu licznymi programami wykorzystującymi fundusze europejskie – było celem spotkania w MFiPR z przedstawicielami Urzędu Drogowego Albanii i innych albańskich instytucji współpracujących na tym obszarze. Gości – w ramach programu współpracy twinningowej – najbardziej interesuje realizacja inwestycji transportowych.

przy stołach które stoją wzdłuż sali siedzą uczestnicy spotkania, na stołach mikrofony i przy niektórych uczestnikach komputery przenośne (laptopy)

Marek Redźko, dyrektor generalny MFiPR przekazał doświadczenia i mówił o wyzwaniach związanych z zarządzaniem projektami funduszowymi w MFiPR, przedstawił strukturę urzędu i jego zadania. Zaprezentowaliśmy filmik promujący pracę w MFiPR jako przykład naszych działań budujących markę pracodawcy i przyciągających do pracy najlepszych ekspertów. Magdalena Iwaniecka – zastępca dyrektora Departamentu Programów Pomocowych, opowiedziała o procedurach realizacji projektów pomocy technicznej, jak również działań w ramach programów norweskich i EUG oraz projektami współpracy międzynarodowej.

Spotkanie robocze w siedzibie ministerstwa było elementem wizyty studyjnej delegacji z Urzędu Drogowego Albanii”. Wizyta studyjna zorganizowana została w ramach projektu współpracy bliźniaczej z Albanią wzmacniającego zdolności I aplikującego dobre praktyki zarządcze w inwestycjach. Podobne spotkania odbyły się także w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Banku Gospodarstwa Krajowego, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Instytucie Badawczym Dróg i Mostów.

Program wizyty studyjnej obejmuje także wizyty o charakterze technicznym, na miejscu budowy pod Warszawą (S2 i tunel/centrum zarządzania ruchem, S7 Warszawa-Tarczyn – Oddział Regionalny GDDKiA), Obwodu Utrzymania Dróg Bolków przy drodze ekspresowej S3, wyjazd do tunelu TS-26, portalu północnego i obiektu rozsuwanego (przepusty dla małych zwierząt i płazów), Centrum Zarządzania Ruchem „Inteligentne Systemy Transportu” Wrocław oraz zapoznanie się z pracą laboratorium drogowego GDDKiA.

Realizacja projektu „Strengthening the capacity of the Albanian Road Authority in applying good governance practices for planning, managing, procuring, implementing and maintaining road investments” ma służyć poprawie jakości zarzadzania systemem transportowym poprzez dzielenie się najlepszymi praktykami i standardami z Polski i Unii Europejskiej. Rozwiązania ułatwiające lepsze planowanie i zarządzanie projektami będą miały wpływ na większą wydajność i potencjał administracyjny Urzędu Drogowego Albanii i innych albańskich instytucji współpracujących na tym obszarze. Projekt powinien mieć wpływ na szybszy rozwój ekonomiczny Albanii i integrację systemu transportu w ramach sieci ogólnoeuropejskiej.

{"register":{"columns":[]}}