W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Kongres Gospodarczy. Dzień pod znakiem miejskim

21.09.2021

Jakich inwestycji potrzebują duże miasta? Jak planować i realizować inwestycje samorządowe? Wedle jakiego klucza je dobierać? O tym mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas panelu w drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas forum wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej spotkała się również z przedstawicielami Rady Młodych, z którymi rozmawiała o przygotowaniach do 11. edycji Światowego Forum Miejskiego oraz roli młodych w tym wydarzeniu.

Minister Jarosińska-Jedynak siedzi na panelu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Europejski Kongres Gospodarczy to jedna z największych imprez gospodarczych w Europie Centralnej. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem „Gospodarka – czas odbudowy”.

Rada Młodych WUF 11

Nasza wizja włączania ludzi młodych w przygotowania do Światowego Forum Miejskiego dzisiaj się ziściła. Dziękuję Wam za podjęcie tego wyzwania

– mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak wręczając akty powołania na członków Rady Młodych.

Rada Młodych będzie pomagać i doradzać Pełnomocnikowi rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku. Młodzi ludzie będą między innymi opiniować propozycje organizatorów, ale też realizować własne działania dotyczące na przykład promocji czy programu forum.

Rada Młodych została wybrana w otwartej rekrutacji, która  zakończyła się 15 września. Członkami Rady Młodych WUF11 są osoby w wieku od 13 do 30 lat.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach

Katowice za 9 miesięcy staną się nieformalną stolicą świata a Spodek centrum tej stolicy. To tutaj od 26 do 30 czerwca odbędzie się drugie, po COP, największe wydarzenie na świecie poświęcone miastom - Światowe Forum Miejskie

– powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

W przygotowanie wydarzenia zaangażowane jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urząd Miasta Katowice. O postępie prac mówiła dzisiaj na wspólnym briefingu wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

O inwestycjach w miastach i metropoliach w nowej perspektywie finansowej UE

Programując politykę spójności 2021-2027 bazujemy na dobrych doświadczeniach z obecnej perspektyw. Korzystamy z dorobku regionów, kompetentnych kadr, kompetencji w kreowaniu polityki regionalnej oraz współpracy na poziomie regionalnym i lokalnym

– mówiła sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W perspektywie 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała specjalny cel polityki - „Europa bliżej obywateli”, który ma służyć lepszemu dopasowaniu interwencji do rozpoznanych przez samorządy potrzeb danych terytoriów, mieszkańców, ich organizacji czy przedsiębiorców. Takie oddolne podejście do rozwoju społeczno-gospodarczego, tworzenie i wdrażanie lokalnych strategii rozwoju będzie możliwe poprzez przewidziane do realizacji wszystkich celów polityki spójności instrumenty terytorialne.

W nowej perspektywie będą funkcjonowały instrumenty znane nam z poprzednich lat, takie jak Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT-y), Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS-y) oraz nowy, choć korzystający z doświadczeń regionów - Inny Instrument Terytorialny (IIT) przewidziany do realizacji projektów wspólnych dla gmin należących do obszarów strategicznej interwencji np. obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją.

Spodziewamy się, że formuła ZIT wpłynie na zrównoważony rozwój miasta jako rdzenia i otaczających go gmin, to znaczy, ze realizowane projekty zwiększą poziom współpracy w obszarze funkcjonalnym i odpowiedzą na wspólne potrzeby uczestniczących gmin

– dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Kontynuowany będzie ZIT w perspektywie 2021-2027, nowością zaś jest objęcie tym instrumentem nie tylko miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich, ale wszystkich typów obszarów funkcjonalnych, w szczególności obszarów funkcjonalnych miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, gdzie identyfikujemy z poziomu strategii krajowych najwięcej problemów rozwojowych.

Spodziewamy się, że może powstać około 70 Związków ZIT-ów w nowej perspektywie, jednakże decyzja ta ostatecznie należy do samorządów wojewódzkich, które będą identyfikowały je w swoich strategiach rozwoju.

TOP Inwestycje komunalne

Gala w konkursie na najbardziej kompleksowe rozwiązania komunalne była ostatnim punktem udziału wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak w drugim dniu Europejskiego Kongresu Ekonomicznego.

Fundusze Europejskie i środki krajowe skutecznie wspierają powstawanie i realizację samorządowych inwestycji

– mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Konkurs organizowany jest cyklicznie przez PortalSamorządowy.pl, w ramach którego oceniane są samorządowe inwestycje komunalne.

{"register":{"columns":[]}}