W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finansowanie rozwoju miast w warunkach destabilizacji

24.05.2022

Finanse lokalne - ich dynamika, diagnoza obecnego stanu oraz wyzwania stojące przed samorządami, szczególnie w nowej perspektywie finansowej UE. To temat kolejnego seminarium z cyklu przygotowującego miasta do udziału w Światowym Forum Miejskim (WUF11) w czerwcu w Katowicach. Wydarzenie otworzyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi w gabinecie przy biurku z monitorem. Za nią ścianka MFiPR i flagi PL i UE. Obok kwiaty w doniczce.

Wsparcie samorządów w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 może odbywać się bezpośrednio w ramach celu „Europa bliżej obywateli”, który zakłada wzmacnianie współpracy na poziomie regionalnym i lokalnym oraz budowanie trwałych powiązań między samorządami

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister wyjaśniła, że na zrównoważony rozwój obszarów miejskich, w tym miejskich obszarów funkcjonalnych, zostanie przeznaczone minimum 8 proc. środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do wykorzystania tych funduszy samorządy będą mogły skorzystać z wybranych narządzi: ZIT-u (Zintegrowane Inwestycji Terytorialnych), IIT-u (Inne Instrumenty Terytorialne) i RLKS-u (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność). Konkretny zakres pozostaje w gestii władz regionalnych przygotowujących i realizujących regionalne programy.

Pośrednie wsparcie finansowe samorządów, w tym miast, w nowej perspektywie będzie odbywało się także w pozostałych celach polityki, między innymi w obszarach energetyki, środowiska, cyfryzacji, transportu oraz w kwestiach społecznych

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Sekretarz stanu zaznaczyła, że szansą w rozwoju inwestycyjnym miast jest także zastosowanie partnerstwa publiczno-prywatnego w strategiach inwestycyjnych samorządów.

M. Jarosińska-Jedynak dodała, że równolegle, sektor samorządowy, zaraz obok sektora prywatnego i sektora rządowego, będzie trzecim najważniejszym odbiorcą wsparcia zaangażowanym w realizację Krajowego Planu Odbudowy.

Wiceminister przyznała, że doskonałą okazją do dyskusji na temat wyzwań stojącymi przed samorządami miast będzie 11. sesja Światowego Forum Miejskiego.

Mam nadzieję, że już w ostatnim tygodniu czerwca spotkamy się w Katowicach. Tym razem w międzynarodowym gronie będziemy mogli uczyć się od siebie nawzajem i poznawać najnowsze rozwiązania również w zakresie finansowania rozwoju

- zakończyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

To trzecie spotkanie online, które przed Światowym Forum organizuje Związek Miast Polskich.

{"register":{"columns":[]}}