W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Ambitnych Miast wzmocni spójność społeczną i gospodarczą Podlasia

04.07.2022

W ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona transformacja”, realizowanego w Programie Rozwój Lokalny, powstało Forum Ambitnych Miast Województwa Podlaskiego. To platforma współpracy pomiędzy samorządami otwarta na dialog z mieszkańcami. W pierwszym posiedzeniu Forum uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W sali konferencyjnej grupa osób stoi w dwóch rzędach i pozuje do zdjęcia. W pierwszym rzędzie wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Inicjatywa o podjęciu współdziałania przez miasta Podlasia stanowi wyraźny sygnał, że miasta chcą i potrzebują takiej współpracy. Samorządy chcą dzielić się wiedzą, wymieniać doświadczeniami czy wspierać w realizacji działań projektowych

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

I dodała:

Forum Ambitnych Miast podobnie jak Program Rozwój Lokalny, będzie pomagać w budowaniu potencjału administracji lokalnej.

Nowa ścieżka rozwoju dla Hajnówki

„Hajnówka odNowa – Zielona Transformacja” to pierwszy projekt traktujący tak kompleksowo rozwój miasta. Jego realizacja odbywa się w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. Miasto otrzymało na jego realizację około 15 mln zł.

W przedsięwzięciu znalazły się działania ujęte w tzw. nową ścieżkę rozwoju opartą o wykorzystanie największych potencjałów oraz synergii Hajnówki z Puszczą Białowieską. Zaplanowano cztery kierunki rozwoju miasta:

  1. Nowy Ład Przestrzenny – Nowe Centrum Hajnówki,
  2. Zrób biznes w Hajnówce – dywersyfikacja działalności gospodarczej w oparciu o zasoby i produkty lokalne,
  3. Środowisko i klimat nie tylko w Puszczy Białowieskiej,
  4. Integracja i tożsamość dla silnej społeczności.

Fundusze na rozwój lokalny polskich miast

Program Rozwój Lokalny został zaadresowany do 255 miast średnich. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wybrało 29 miast. Każde z nich otrzymało około 15 mln zł wsparcia na realizację kompleksowych projektów rozwojowych.

Każdy ze zwycięskich projektów zakłada przemyślaną, długofalową, wielotematyczną i zintegrowaną koncepcję rozwoju. Zawiera również aspekt środowiskowy, społeczny, gospodarczy oraz instytucjonalny

- dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Program promuje działania, które poprawiają jakość życia mieszkańców małych i średnich miast. Realizowane projekty przyczynią się do poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczenia bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspierania przedsiębiorczości oraz wzmacniania lokalnego rynku pracy.

Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą z Funduszy Norweskich i EOG, czyli specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Uruchomiony w kwietniu 2019 Program Rozwój Lokalny, o całkowitym budżecie 117,6 mln euro (z których 100 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 17,6 mln euro wkład krajowy) jest realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

{"register":{"columns":[]}}