W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusz dostosowania do globalizacji

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) oferuje pomoc europejskim pracownikom lub samozatrudnionym, którzy stracili pracę w wyniku restrukturyzacji. Obejmuje on przede wszystkim pomoc w znalezieniu nowej pracy. Dzięki wsparciu EFG, pracownicy o niskich kwalifikacjach, znajdujący się w trudnej sytuacji mogą lepiej przygotować się do wyzwań na rynku pracy.

Warunki ubiegania się o wsparcie z EFG

Państwa członkowskie mogą wnioskować o przyznanie wkładu finansowego ze środków EFG w przypadku istotnych działań restrukturyzacyjnych. Wkład ten jest przyznany w przypadku, gdy zachodzi któraś z okoliczności opisanych poniżej:

  • zaprzestanie działalności przez co najmniej 200 zwalnianych pracowników lub osób prowadzących działalność na własny rachunek w 4 miesięcznym okresie odniesienia, w przedsiębiorstwie w państwie członkowskim. Uwzględniane są również przypadki, gdy to zaprzestanie działalności dotyczy dostawców tego przedsiębiorstwa lub producentów znajdujących się poniżej w łańcuchu dostaw
  • zaprzestanie działalności przez co najmniej 200 zwalnianych pracowników lub osób prowadzących działalność na własny rachunek w 6 miesięcznym okresie odniesienia, w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP). Wszystkie te osoby muszą działać w tym samym sektorze gospodarki według klasyfikacji NACE Rev. 2 na poziomie działów i być zlokalizowane w jednym lub w dwóch (i więcej) sąsiadujących ze sobą regionach na poziomie NUTS 2. Konieczne jest by liczba pracowników lub osób prowadzących działalność na własny rachunek, których dotyczy zaprzestanie działalności, wynosiła co najmniej 200 w dwóch regionach łącznie
  • zaprzestanie działalności przez co najmniej 200 zwalnianych pracowników lub osób prowadzących działalność na własny rachunek w 4 miesięcznym okresie odniesienia, w szczególności w MŚP. Wszystkie te osoby muszą działać w tych samych lub różnych sektorach gospodarki według klasyfikacji NACE Rev. 2 na poziomie działów i być zlokalizowane w tym samym regionie na poziomie NUTS 2
  • w przypadku niewielkich rynków pracy lub w wyjątkowych okolicznościach, jeżeli zwolnienia mają poważny wpływ na zatrudnienie i lokalną gospodarkę. Łączna kwota wydatków dla takich wyjątkowych przypadków nie może przekroczyć 15 proc. maksymalnej rocznej kwoty EFG.

Kto kwalifikuje się do pomocy z EFG

Kwalifikujący się beneficjenci to zwalniani pracownicy bądź osoby samozatrudnione, których działalność ustała pod warunkiem, że można ustalić wyraźny związek przyczynowy ze zdarzeniem, które spowodowało zwolnienia.

Liczbę zwolnionych pracowników lub osób, które zakończyły prowadzenie działalności na własny rachunek oblicza się na podstawie jednej ze wskazanych poniżej metod:

  • daty, z którą pracodawca powiadomił na piśmie właściwy organ władzy publicznej o planowanych zwolnieniach grupowych lub
  • daty indywidualnego zawiadomienia pracownika przez pracodawcę o zwolnieniu lub wypowiedzeniu zawartej z pracownikiem umowy o pracę/ stosunku pracy lub
  • daty faktycznego rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę/ stosunku pracy lub
  • daty zakończenia okresu skierowania pracownika do przedsiębiorstwa użytkownika
  • w przypadku osoby prowadzącej działalność na własny rachunek – daty zakończenia  działalności, zgodnie z krajowymi przepisami ustawowymi lub administracyjnymi.

Warunki korzystania i przeznaczenia środków EFG

Środki z funduszu mogą być przeznaczone na pakiet usług, który obejmuje w szczególności:

  • zindywidualizowane szkolenia, w tym umożliwiające nabywanie nowych lub zmianę kwalifikacji w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz innych kompetencji cyfrowych
  • poświadczenie zdobytego doświadczenia
  • usługi w zakresie indywidualnej pomocy w poszukiwaniu pracy oraz poradnictwo zawodowe
  • doradztwo i mentoring
  • promowanie przedsiębiorczości
  • pomoc w zakresie prowadzenia działalności na własny rachunek

i inne instrumenty z zakresu aktywnej polityki rynku pracy.

Wkład finansowy z EFG może zostać przyznany na instrumenty aktywnej polityki rynku pracy, które stanowią część skoordynowanego pakietu. Potrzeby w zakresie szkoleń i ich poziom dostosowywane są do kwalifikacji i umiejętności każdego beneficjenta. Działania finansowane z EFG nie mogą uwzględniać biernych środków ochrony socjalnej. Zasady i formy wsparcia udzielanego beneficjentom, muszą być zgodne z  przepisami regulującymi funkcjonowanie publicznych służb zatrudnienia w Polsce, tj. ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100, z późn. zm.).

Kto może starać się o wsparcie

Tylko państwo członkowskie Unii Europejskiej może złożyć wniosek o wkład finansowy Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) do Komisji Europejskiej.

Budżet EFG

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) nie może przekroczyć maksymalnej rocznej kwoty 186 mln EUR (w cenach z 2018 r.). Fundusz może zostać wykorzystany na pokrycie 85 proc. wydatków ponoszonych na pomoc zwolnionym pracownikom w znalezieniu nowego zatrudnienia.

Procedura przyznawania pomocy

Środki z EFG mogą być przyznane państwu członkowskiemu UE na wniosek złożony do Komisji Europejskiej w terminie 12 tygodni od dnia, w którym spełnione są warunki udzielenia pomocy z EFG. Komisja Europejska  przyznaje wkład finansowy w formie pojedynczej płatności zaliczkowej – co do zasady, w terminie 15 dni roboczych od wejścia w życie decyzji w sprawie przyznania wkładu finansowego. Państwo członkowskie jest zobowiązane wykorzystać pomoc w ciągu 24 miesięcy od dnia wejścia w życie decyzji w sprawie przyznania wkładu finansowego.

Kto odpowiada za wdrażanie EFG w Polsce

Funkcję Instytucji Zarządzającej EFG w Polsce pełni minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego. Zadania Instytucji Zarządzającej EFG są realizowane przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kontakt

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
ul. Wspólna 2/4,
00-926 Warszawa,
tel.: + 48 22 273 80 50, + 48 22 273 80 51,
fax: + 48 22 273 89 19,
e-mail: sekretariatDZF@mfipr.gov.pl

Informacje dotyczące EFG można znaleźć również na stronie Komisji Europejskiej

Materiały

Wniosek o wkład finansowy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji 2021-27
Wniosek​_o​_wkład​_finansowy​_EFG​_2021-27.doc 0.24MB
Procedura przygotowania przez Polskę wniosku o wkład finansowy EFG
Procedura​_EFG​_21-27.pdf 0.40MB
Często zadawane pytania EFG 2021-2027
Często​_zadawane​_pytania​_EFG​_2021-2027.pdf 0.90MB
{"register":{"columns":[]}}