W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie dla Opolskiego na najbliższe siedem lat

12.02.2021

Województwo opolskie jest kolejnym regionem, w którym odbywają się konsultacje Umowy Partnerstwa. To najważniejszy dokument określający, na co zostaną przeznaczone Fundusze Europejskie w latach 2021-2027. Na program regionalny w nowej perspektywie Opolskie otrzyma co najmniej 763 milionów euro. Region może zwiększyć tę pulę, bo do podziału na wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 mld euro. Do Opolskiego trafią także pieniądze unijne z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak stoi w białej mównicy z mikrofonem. Obok kwiaty w donicy i dwie flagi PL i UE. Z tyłu ścianka z napisem Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

W spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami i mieszkańcami województwa opolskiego wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przemysł i rolnictwo to główne sektory gospodarki regionu. Do atutów województwa należą dogodne położenie oraz dobra dostępność komunikacyjna - autostrada A4 biegnąca z Zachodu na Wschód, bliskość autostrady A1, drogi ekspresowej S11 oraz doskonała sieć dróg komunikująca region z Południem Europy. Województwo opolskie charakteryzuje też wielokulturowość, która decyduje o silnej regionalnej tożsamości jego mieszkańców.

Mimo ogromnego potencjału województwo opolskie jest wciąż regionem, który potrzebuje unijnego i krajowego wsparcia finansowego w realizacji planów inwestycyjnych

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ile dla województwa?

Zgodnie z propozycjami zawartymi w Umowie Partnerstwa marszałek województwa opolskiego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 będzie dysponował kwotą 763 milionów euro na program regionalny.

Region ma szansę na więcej funduszy. W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe dla rządu i samorządu wojewódzkiego projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze. Negocjacje kontraktu programowego rozpoczną się w najbliższym czasie

– dodaje wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Inwestycje w województwie opolskim będą też finansowane ze środków dostępnych w Funduszu Odbudowy. Będą one rozdzielane na podstawie Krajowego Planu Odbudowy. Wkrótce rozpoczną się konsultacje tego dokumentu.

Planujemy rozpocząć inwestowanie Funduszy Europejskich z nowej perspektywy jeszcze w tym roku. W najbliższych latach chcemy przeznaczyć te środki na innowacje, wzmacnianie przedsiębiorczości, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, edukację i kapitał społeczny

– wyliczyła wiceminister.

Jak podzieliliśmy fundusze?

Podobnie jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Polska ma do dyspozycji 76 miliardów euro.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Co po konsultacjach?

Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa.
Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

{"register":{"columns":[]}}