W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie dla Podlasia na lata 2021-2027. Konsultujemy Umowę Partnerstwa

02.02.2021

Trwają konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – najważniejszego dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w przyszłej perspektywie finansowej UE. Kolejne spotkanie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zorganizowało w województwie podlaskim. Z regionalnego programu na Podlasie trafi na początek 992 mln euro w latach 2021-2027, a po podpisaniu kontraktów programowych pomiędzy rządem i marszałkiem – dodatkowe miliony euro. Inwestycje na Podlasiu będą wspierać też pieniądze z następcy Programu Polska Wschodnia, programów krajowych i Funduszu Odbudowy.

Zdjęcie przedstawia konsultacje Umowy Partnerstwa w woj. podlaskim, wiceminister Jacek Żalek przemawia przy mównicy, obok siedzą prowadzący konferencję Grzegorz Osiecki oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. W tle flagi Polski i UE oraz ekran z napisem Konsultacje społeczne projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027

W konsultacjach online wzięli udział wiceministrowie Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Jacek Żalek, marszałek Artur Kosicki, samorządowcy, przedsiębiorcy i mieszkańcy regionu.

Co dla Podlasia na lata 2021-2027?

Województwo podlaskie pozostaje jednym z najmniej zamożnych regionów Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu z 2018 r. PKB na jednego mieszkańca Podlasia wynosiło 50% średniej unijnej

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodała

W rozwoju regionu pomogą fundusze krajowe i unijne. Tylko z programu regionalnego do województwa podlaskiego trafi 992 mln euro.

Planowana kwota na jednego mieszkańca Podlasia z funduszy z programu regionalnego wyniesie 839 euro. To trzeci najlepszy wynik w kraju.

Województwo ma też szansę na dodatkowe środki na program regionalny. Do podziału pomiędzy wszystkie regiony jest jeszcze 7,1 mld euro. Kluczowe dla nich projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze.

Wiceminister Jacek Żalek przypomniał, że oprócz funduszy z programu regionalnego, Podlasie otrzyma również wsparcie z następcy Programu Polska Wschodnia, którego budżet dla 6 województw wynosi 2,5 mld euro. Podlasie zostanie także objęte pomocą z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.

Tylko w perspektywie 2014-2020 w województwie podlaskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą ponad 5,7 mld zł. To ogromne środki na rozwój. W nowej perspektywie też będzie to prawdopodobnie kilka miliardów złotych.

W następnej perspektywie szczególny nacisk będziemy kłaść na inwestycje w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację czy sprawy społeczne

– wyjaśniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Podlasie sprawnie realizuje obecny program regionalny na lata 2014-2020.

Z beneficjentami podpisano 3,5 tys. umów na kwotę dofinansowania UE 4,8 mld zł, co stanowi 89,4% puli dla regionu

– powiedział wiceminister Jacek Żalek.

Jak podzieliliśmy fundusze?

Około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Co po konsultacjach?

Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa. Konsultacje rozpoczęły się 18 stycznia.

Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Po przyjęciu Umowy Partnerstwa i projektów programów krajowych przez rząd oraz projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

Chcemy inwestować fundusze europejskie z nowej perspektywy jeszcze w tym roku

– mówiła podczas spotkania wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

{"register":{"columns":[]}}