W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie dla województwa kujawsko-pomorskiego. Negocjacje kontraktu programowego

19.04.2021

Od początku marca trwają rozmowy z przedstawicielami wszystkich 16 województw dotyczące negocjacji kontraktu programowego w ramach programów regionalnych na lata 2021-2027. Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się 19 kwietnia, wiceminister Waldemar Buda rozmawiał z Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiceminister Waldemar Buda siedzi za stołem konferencyjnym, za nim tło z logo MFiPR

Umowa Partnerstwa (UP) to najważniejszy dokument określający, na co zostaną przeznaczone Fundusze Europejskie w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027. Projekt UP zakłada, że około 40% środków z polityki spójności otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. 75% tych pieniędzy zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktów programowych.

Do rozdysponowania na wszystkie regiony jest jeszcze ponad 7 miliardów euro. Każde województwo ma szansę na dodatkowe fundusze z rezerwy programowej. Warunkiem otrzymania dodatkowych funduszy jest opracowanie i zgłoszenie przez marszałków dobrych projektów rozwojowych

– mówił wiceminister Waldemar Buda.

Ile dla kujawsko-pomorskiego

Zgodnie z propozycjami zawartymi w Umowie Partnerstwa zarząd województwa kujawsko-pomorskiego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 będzie miał do dyspozycji 1,475 miliarda euro.

Region ma szansę na więcej funduszy. Oprócz środków wynegocjowanych w ramach kontraktu programowego województwo kujawsko-pomorskie skorzysta też z pieniędzy dostępnych w Funduszu Odbudowy. Będą one rozdzielane na podstawie Krajowego Planu Odbudowy.

Inwestycje w regionie będą również finansowane z programów krajowych. Tylko w latach 2014-2020 zrealizowano tam w ramach programów krajowych 1200 przedsięwzięć z dofinansowaniem unijnym wynoszącym ponad 1,58 miliarda euro.

Czym jest kontrakt programowy?

Kontrakt programowy to nowy instrument polityki rozwoju kraju, rodzaj umowy między rządem a marszałkiem województwa, w której wskazane zostaną konkretne, ważne dla województwa i całej Polski inwestycje. Jednym ze źródeł ich finansowania będą środki rezerwy programowej przeznaczone na program regionalny.

{"register":{"columns":[]}}