W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie udostępniają Bieszczady

28.02.2020

Osoby z niepełnosprawnościami chcą podróżować, zwiedzać, cieszyć się kontaktem z przyrodą. Często jednak nie mają tych samych możliwości by realizować swoje plany dotyczące rekreacji. Dlatego tak ważne jest każde działanie, które zbliża nas do wypracowania rozwiązań zwiększających na to szanse. Program Dostępność Plus przewiduje wsparcie także w tym zakresie. Dostępność może być przewagą konkurencyjną i warto o to zadbać już dziś, otwierając dla osób ze szczególnymi potrzebami obszary atrakcyjne turystycznie. Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak uczestniczyła w konferencji „Fundusze Europejskie udostępniają Bieszczady” w schronisku w Chreptiowie w gminie Lutowiska.

Na sali przy stołach siedzi dużo osób. Na ostatnim planie na tle dużego obrazu stoi z mikrofonem minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wielokrotnie przekonałam się o tym jak samodzielni, zdolni i konsekwentni potrafią być ludzie całkowicie niewidomi, niedowidzący, którzy dążą do celu pomimo przeciwności losu. Jak każdy z nas powinny mieć możliwość skorzystania z miejsc takich jak parki narodowe czy szlaki turystyczne, skorzystania z tras pieszych, konnych czy nawet narciarskich lub rowerowych. Jest to tym ważniejsze, że turystyka ma także wymiar integracyjny i włączający. Podjęcie takiej aktywności to także wielokrotnie pokonywanie własnych granic, wychodzenie ze strefy komfortu, a co za tym idzie budowa wiary we własne możliwości, co jest niezwykle istotne dla każdego z nas – mówiła Jarosińska-Jedynak.

Minister funduszy i polityki regionalnej zwracała uwagę na świadomy wybór miejsca konferencji na temat dostępności w turystyce.

Nie chcemy aby turnus rehabilitacyjny – pomimo jego niewątpliwych zalet – był jedyną opcją wyjazdu osób z niepełnoprawnościami poza miejsce zamieszkania. Bieszczady to jedno z najcenniejszych pod względem przyrodniczym i turystycznym miejsc naszego kraju. To także góry z historią i charakterem. Taki sam charakter i hart ducha mają osoby z niepełnosprawnościami. Region ma szansę wykorzystać lokalny potencjał także przez poprawę dostępności i jakości usług społecznych, edukacji, rozwój przedsiębiorczości i turystyki – wyjaśniała Jarosińska-Jedynak.

W konferencji „Fundusze Europejskie udostępniają Bieszczady” w Stanicy Kresowej Chreptiów w gminie Lutowiska uczestniczył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes zarządu głównego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Witold Tomaka, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ds. Dostępności Benedykt Wojcieszak oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Tematem spotkania były możliwości jakie Program Dostępność Plus stwarza dla udostępniania infrastruktury i zasobów przyrodniczych dla osób z niepełnosprawnościami m.in. w parkach narodowych. Rozmawiano także o innowacjach jakimi są asystenci turystyczni osób z niepełnosprawnościami, aplikacje ułatwiające turystykę i dostępności w schroniskach górskich jako pierwszym elemencie dostępności w górach.

{"register":{"columns":[]}}