W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Norweskie dla rozwoju lokalnego Jeleniej Góry

02.12.2021

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda podpisał umowę o dofinansowanie projektu „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!”. To już kolejne miasto na liście 29 zwycięzców w programie „Rozwój lokalny”, które otrzymało około 15 milinów złotych wsparcia z Funduszy Norweskich i EOG.

Zdjęcie ministra Grzegorza Pudy i cytat: Prowadzona w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej polityka zrównoważonego rozwoju ma na celu eliminację różnić społecznych i gospodarczych między regionami. Wspieramy kompleksowe projekty, które pozwolą zredukować te różnice. Fundusze z programu "Rozwój lokalny" wraz z pieniędzmi krajowymi są motorem rozwoju małych ojczyzn.

Prowadzona w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej polityka zrównoważonego rozwoju ma na celu eliminację różnic społecznych i gospodarczych między regionami. Wspieramy kompleksowe projekty rozwojowe, które pozwolą zredukować te różnice. Fundusze z programu „Rozwój lokalny” wraz z pieniędzmi krajowymi są motorem rozwoju małych ojczyzn

- powiedział minister Grzegorz Puda.

Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!

Miasto Jelenia Góra w wymiarze środowiskowym planuje wykonaniem prac związanych z uzupełnieniem zieleni w centrum miasta, opracowanie Planu Adaptacji do Zmian Klimatu Aglomeracji Jeleniogórskiej oraz edukacja ekologiczna mieszkańców. Kluczowe będą też inwestycje w infrastrukturę rowerową i utworzenie „Szlaku Jelonka”.

Zaplanowano także prace zmierzające do poprawy dostępności zabytkowego centrum miasta dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się, w szczególności osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi czy też turystów z ciężkim bagażem.

W wymiarze społecznym wyzwaniem będzie poprawa komfortu życia mieszkańców i wzrost ich zaangażowania w współtworzenie miasta. Zaplanowano roboty budowlane związane z przebudową nawierzchni zabytkowego centrum miasta wraz z likwidacją barier dla niepełnosprawnych. W ramach dofinansowanego projektu ma powstać miejsce spotkań mieszkańców i handlu lokalnego na terenie byłego targowiska Flora. Planowana jest budowa zadaszonej sceny plenerowej na jeleniogórskich Błoniach. Przewidywane są szkolenia seniorów, a także stworzenie strategii rozwoju miasta.

W wymiarze gospodarczym przedsięwzięcie będzie oparte na wykorzystanie potencjału mieszkańców dla gospodarki Jeleniej Góry poprzez doradztwo oraz targi i szkolenia zawodowe.
W zakresie rozwoju instytucjonalnego beneficjent chce poprawić funkcjonowanie Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Efektem realizacji projektu będzie podniesienie standardu życia mieszkańców Jeleniej Góry oraz poprawa funkcjonowania miasta jako miejsca atrakcyjnego do życia i pracy.

Czym jest program „Rozwój lokalny”?

Program „Rozwój lokalny” wspiera inwestycje w środowisko, przedsiębiorczość, efektywność administracji publicznej oraz podniesienie standardu życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast. Jego celem jest wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą z Funduszy Norweskich i EOG, czyli specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Polska już po raz trzeci korzysta z tych środków.

{"register":{"columns":[]}}