W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze unijne na ochronę przeciwpowodziową w Kotlinie Kłodzkiej

26.10.2021

Zmiany klimatu powodują nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze, powodzie czy susze i fale upałów. Niezbędne są działania na rzecz adaptacji do tych zmian i łagodzenia ich skutków. Jednym z przedsięwzięć, służącym poprawie bezpieczeństwa powodziowego, jest budowa suchych zbiorników. W Kotlinie Kłodzkiej oddano do użytku pierwszy z czterech, tego typu nowoczesnych obiektów, budowanych w tym regionie – zbiornik Roztoki na potoku Goworówka.

Po lewej zdjęcie wiceministra Waldemara Budy. Po prawej cytat: "Fundusze Europejskie oraz pieniądze krajowe wspierają inwestycje na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej. Powódź, podobnie jak susza to ekstremalne zjawiska, które niosą niekorzystne konsekwencje dla środowiska i wpływają negatywnie na społeczeństwo i gospodarkę. Dlatego niezbędne są intensywne działania adaptacyjne do zmian klimatu."

Fundusze Europejskie oraz pieniądze krajowe wspierają inwestycje na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej. Powódź, podobnie jak susza to ekstremalne zjawiska, które niosą niekorzystne konsekwencje dla środowiska i wpływają negatywnie na społeczeństwo i gospodarkę. Dlatego niezbędne są intensywne działania adaptacyjne do zmian klimatu

– powiedział Waldemar Buda.

Nowy zbiornik w Roztokach

Inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej są elementem kompleksowego projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, który jest finansowany z Funduszu Spójności, budżetu państwa oraz z pożyczek Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy.

Projekt „Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony miasta Kłodzka” został dofinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w kwocie ponad 369 mln złotych.

Wybudowana infrastruktura ma umożliwić redukcję fali wezbraniowej na Nysie Kłodzkiej oraz jej dopływach. Oprócz zbiornika Roztoki, na tym obszarze powstają jeszcze trzy takie inwestycje w Krosnowicach, Boboszowie i Szalejowie.

Fundusze Europejskie dla ochrony przeciwpowodziowej

W Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 realizowanych jest 6 strategicznych inwestycji przeciwpowodziowych o łącznej wartości ponad 3,2 mld złotych, z czego prawie 1,5 mld złych to pieniądze unijne. W ubiegłym roku zakończyła się budowa zbiornika Racibórz na rzece Odrze - kluczowej inwestycji dla ochrony przeciwpowodziowej trzech nadodrzańskich województw (śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego). W trakcie realizacji są inwestycje służące zabezpieczeniu przed powodzią Sandomierza, Słubic, Oświęcimia, Kotliny Kłodzkiej oraz Żuław.

{"register":{"columns":[]}}