W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gotowi na nowy sezon! Przybywa atrakcji dla turystów w Polsce Wschodniej

15.05.2019

Pensjonat z widokiem na Wigry, park historyczno-rozrywkowy w Tykocinie, warsztaty robienia lizaków w Jaśle, czy degustacja regionalnych przysmaków w sercu Bieszczad – to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie w rozpoczętym, letnim sezonie turystycznym czekają na gości, którzy odwiedzą Polskę Wschodnią. Co je łączy? – sfinansowały je pożyczki w ramach instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka.

Na grafice logotyp Przedsiębiorcza Polska Wschodnia Turystyka, napis "Nasze pożyczki to już ponad 200 turystycznych inwestycji. Obok zdjęcia atrakcji turystycznych.

- Nasze pożyczki, to już ponad 200 turystycznych inwestycji w Polsce Wschodniej. Dla turystów oznacza to 200 nowych atrakcji, dla nas – potwierdzenie, że podejmując decyzje o stworzeniu dedykowanego instrumentu wsparcia dla branży turystycznej trafiliśmy w oczekiwania, a w konsekwencji  skutecznie wyzwoliliśmy apetyt na inwestycje małego, lokalnego i regionalnego biznesu. – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

- Unikalne walory makroregionu i coraz wyższa jakość oferty turystycznej dają dobre podstawy do czerpania stabilnych dochodów z turystyki. Ten sektor gospodarki rośnie – przez większą mobilność turystów krajowych i coraz liczniejsze odwiedziny z zagranicy. Dobrze, że przedsiębiorcy z Polski Wschodniej umieją wykorzystać ten korzystny trend. – dodał wiceminister.

Pożyczka na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej to środki w wysokości nawet 500 tys. zł, które mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą zainwestować w rozwój pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych wpisujących się w branżę turystyczną, przedsięwzięć. Warunek to ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, czyli w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim lub podkarpackim. Środki są niskooprocentowane, z możliwością uzyskania półrocznej karencji w spłacie i ustalenia zmiennych rat spłaty pożyczki  – innych w wysokim i niskim sezonie turystycznym. Przedsiębiorca może spłacać pożyczkę nawet przez 7 lat, a dodatkowe preferencje – między innymi jeszcze niższe oprocentowanie – czekają na młode firmy, prowadzące działalność nie dłużej niż 2 lata i Miejsca Przyjazne Rowerzystom, na Wschodnim szlaku rowerowym Green Velo.

- Cieszy nas tak duża aktywność przedsiębiorców w staraniu się o pożyczki; zaskakuje różnorodność pomysłów, które chcą zrealizować dzięki pozyskanym środkom. Przedsiębiorcy podkreślają, że atutem pożyczek są nie tylko korzystne warunki związane z oprocentowaniem, czy karencją w spłacie, ale również uproszczone procedury, gdy starają się o uzyskanie wsparcia. To budzi zaufanie. Celem BGK jest rozwój każdej firmy – podkreślił Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza środkami.

Wielkie historie małych biznesów

Flisak Park to jedna z atrakcji, jakie czekają na gości odwiedzających Tykocin - niewielkie, pełne zabytków miasto na Podlasiu. Właściciel Flisak Parku - historyk z wykształcenia – tu właśnie postanowił zrealizować swoje marzenie o połączeniu zawodowego doświadczenia, wiedzy i pasji ze sposobem na zarabianie pieniędzy. Otworzył park rozrywki – niecodzienny, bo łączący zabawę ze zdobywaniem wiedzy. Na gości czeka więc część przyrodnicza, z figurami gigantycznych owadów, część historyczna – z Muzeum Narwii i modelami dawnych statków i łodzi narwiańskich oraz część rekreacyjna – z przystanią tramwaju wodnego i parkiem linowym. Ten ostatni element powstał właśnie dzięki pożyczce na rozwój turystyki.

- Pożyczka na rozwój turystki z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, okazała się idealnie skrojona do moich biznesowych potrzeb. Dodatkową korzyścią było niewielkie oprocentowanie i fakt, że pożyczka finansowana jest ze środków Ministra Inwestycji i Rozwoju.- wyjaśnia Adam Rudawski, właściciel Flisak Parku.

Więcej o tej i innych „wielkich historiach małych biznesów” w Polsce Wschodniej na stronie BGK.

Gdzie po pożyczkę

Pożyczek na rozwój turystyki udzielają w każdym z pięciu wschodnich województw instytucje finansujące, wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Konsultanci udzielą szczegółowych informacji na temat pożyczki, podpowiedzą jakie dokumenty przygotować, pomogą w dopełnieniu formalności:

województwo

instytucja finansująca

podkarpackie

Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.

lubelskie

Lubelska Fundacja Rozwoju

podlaskie

Fundusz Wschodni Sp. z o.o.

świętokrzyskie

Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości

warmińsko-mazurskie

Działdowska Agencja Rozwoju S.A.

***

Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to środki krajowe, których dysponentem jest Minister Inwestycji i Rozwoju. Zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w województwach zajmują się instytucje finansujące. Instrument wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej, chcące zainwestować w Polsce Wschodniej. Całkowity budżet instrumentu to ok. 200 mln zł. Pożyczki będą udzielane do 2026 roku.

Więcej informacji na stronie ministerstwa oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.05.2019 17:19 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
15.05.2019 17:19 Beata Pondo