W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hackathon+ 2019 – doba intensywnej pracy i wiele korzyści dla dostępności

22.11.2019

Symbol A11Y. brzmi tajemniczo, a to właśnie tym skrótem w świecie cyfrowym jest określana dostępność. Już w najbliższy weekend uczestnicy Hackathonu+ będą szukać rozwiązań, które ułatwią osobom z niepełnosprawnościami i seniorom poruszanie się między innymi w przestrzeni wirtualnej. Tegoroczną edycję Hackathonu+ otworzy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Grafika z tekstem "nowa edycja, hackathon+, 23-24 listopada 2019"

Ponad 100 uczestników podzielonych na ponad 20 zespołów, 24-godzinny maraton programowania, 3 nagrody i pomysłowe rozwiązania ułatwiające codzienne życie osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom. Tak zapowiada się turniej programowania organizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 23 i 24 listopada.

 Chcemy, aby uczestnicy Hackathonu+ stworzyli aplikacje, które pozwolą likwidować bariery, na jakie napotykają osoby zmagające się z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami w poruszaniu lub percepcji. Zależy nam przede wszystkim na opracowaniu rozwiązań ułatwiających korzystanie z urządzeń cyfrowych nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, lecz także osobom starszym – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

Celem dwudniowego Hackathonu+ jest stworzenie aplikacji mobilnych i serwerów internetowych lub ich prototypów, dzięki którym będzie możliwe pokonywanie barier dostępności. Narzędzia mają poprawić jakość życia i umożliwić niezależne funkcjonowanie osobom mającym szczególne potrzeby. Innowacyjne rozwiązania mogą dotyczyć wielu obszarów, między innymi architektury, transportu, cyfryzacji czy usług.

Uczestnicy turnieju, zanim rozpoczną 24-godzinną pracę nad innowacyjnymi rozwiązaniami, wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez mentorów z dziedziny socjologii, grafiki, nowych technologii, programowania, dostępności cyfrowej czy aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.

Autorzy najlepszych pomysłów otrzymają nagrody. Drużyna, która zajmie pierwsze miejsce – 20 tysięcy złotych, drugie miejsce – 12 tysięcy złotych, a trzecie miejsce – 8 tysięcy złotych.

Hackathon+ wpisuje się w założenia programu Dostępność Plus realizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Więcej informacji: hackathon.miir.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}