W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje samorządów i wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego

12.09.2019

Debata nad inwestycjami samorządów, ich rolą w rządowej strategii rozwoju oraz finansowaniem inwestycji - to główny cel warszawskiego spotkania ponad 400 samorządowców z całej Polski. Podczas tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego rozmawiano o aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego w perspektywie do roku 2030.

wiceminister Artur Soboń mówi do mikrofonu za nim widoczni inni uczestnicy debaty

Strategicznym partnerem w realizacji działań określonych przez rząd w Narodowym Programie Mieszkaniowym są samorządy. Strategiczną rolę w finansowaniu działań rozwojowych pełni grupa PFR, a w szczególny sposób Bank Gospodarstwa Krajowego – mówił wiceminister Artur Soboń.

Wicemsniter podkreślił, że gmina występuje jako pośredni lub bezpośredni beneficjent wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego (w szczególności komunalnego) lub podmiot współpracujący z funduszem inwestycyjnym, jako właściciel spółek zaangażowanych w inwestycję (spółki gminne, w tym TBS) czy strona umowy z inwestorem, wymaganej dla włączenia inwestycji do programu "Mieszkanie na start". Większość działań wspierających budownictwo mieszkaniowe oraz poprawę jakości starych budynków opiera się na bezpośrednim zaangażowaniu BGK. Jest w nich instytucją kredytującą, instytucją zarządzającą środkami zasilanych z budżetu państwa funduszy mieszkaniowych (Fundusz Dopłat, Fundusz Termomodernizacji i Remontów) oraz ważnym inwestorem na rynku mieszkaniowym (właścicielem Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych).

Paneliści reprezentujący środowisko samorządowe, administrację rządową, BGK oraz PFR Nieruchomości wspólnie zastanowią się nad perspektywami budownictwa mieszkaniowego, w szczególności na wynajem oraz ofercie finansowania, która umożliwia zaspokojenie potrzeb gmin.

Rząd dostosował do oczekiwań samorządów otoczenie regulacyjne rynku najmu. Pojawiła się nowa instytucja umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Ten rodzaj najmu wypełnia lukę między najmem komercyjnym a najmem z mieszkaniowego zasobu gminy (tzw. najem lokali komunalnych) i zachęca podmioty profesjonalnie zajmujące się wynajmowaniem lokali do zawierania tego typu umów. Budowane przy wsparciu budżetu państwa mieszkania czynszowe oraz inwestycje realizowane we współpracy z gminami mają być bardziej dostępne dla potrzebujących wsparcia mieszkańców. Gmina może teraz każdy lokal ze swojego zasobu wynająć w ramach najmu socjalnego, co powinno pozwolić na zmniejszenie skali problemów związanych z niedoborem takich lokali. Dla nowych umów, zawieranych po 21 kwietnia 2019 r. gmina będzie mogła nie częściej niż co 2,5 roku zweryfikować dochody i ewentualnie podwyższyć czynsz, gdy nastąpi poprawa sytuacji materialnej najemcy. Jednocześnie gmian bedzie musiała uregulować w uchwałach warunki, jakie musi spełniać lokal wskazywany dla osób z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb dla danego rodzaju niepełnosprawności.

Pierwszy dzień konferencji to obrady plenarne, drugi to warsztaty dotyczące możliwości finansowania inwestycji samorządowych w zakresie potrzeb infrastrukturalnych, mieszkaniowych, rozwojowych. W tym roku przypada 95 rocznica powstania BGK. Od chwili powstania BGK realizując swoją misję wspiera samorządy w realizacji zadań i inwestycji.

Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego dla Jednostek Samorządu Terytorialnego jest cyklicznym wydarzeniem w którym biorą udział przedstawiciele samorządu terytorialnego wszystkich szczebli z całej Polski. Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}