W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wyglądać będą inteligentne miasta przyszłości? Jak technologia może wspomóc ich rozwój i codzienne funkcjonowanie?

21.11.2023

To tematy, które w ciągu najbliższych dwóch dni dominować będą na konferencji podsumowującej realizację konkursu „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwiera konferencję podsumowującą projekt Human Smart Cities . Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak otworzyła dwudniową konferencję, w trakcie której eksperci dokonają analizy kilkuletniej pracy nad wdrażaniem inteligentnych rozwiązań w 24 miastach.

Dzisiejsza konferencja podsumowuje kilkuletnią pracę nad wdrażaniem inteligentnych rozwiązań w 24 miastach – rozwiązań służących budowaniu przyjaznej miejskiej przestrzeni, poprawiających jakość życia mieszkańców, ale i przynoszących realne oszczędności dla miast

– powiedziała witając uczestników na konferencji podsumowującej konkurs Human Smart Cities wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Human Smart Cities

 

Konkurs HSC skierowany był przede wszystkim do miast małych i średnich, w szczególności tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Do realizacji projektów przystąpiły w 2019 r. 24 miasta, którym udzielono łącznie ok. 35 mln zł dotacji z Programu Pomoc Techniczna 2014-2020 i budżetu państwa. Środki miały pomóc miastom w przygotowaniu się na te wyzwania oraz na kolejne, duże inwestycje.

Projekty realizowane były w partnerstwach międzysektorowych – we współpracy z uczelniami, jednostkami badawczo-rozwojowymi oraz organizacjami pozarządowymi. Miasta mogły też korzystać z zewnętrznego wsparcia eksperckiego, zapewnianego przez Ministerstwo.

Jednym z kluczowych założeń konkursu było stworzenie trwałych mechanizmów partycypacji społecznej. Dzięki narzędziom takim jak kafejki partycypacyjne, warsztaty, ankiety internetowe, punkty mobilne, geoankiety czy aplikacje mobilne, mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły na poprawę warunków życia oraz otaczającej ich przestrzeni.

Budowanie inteligentnych miast wsparła też technologia.  Każde z 24 miast, realizujących projekt HSC, przygotowało innowacyjne rozwiązania, które służą mieszkańcom i poprawiają jakość ich życia.

W obszarze środowiska są to np. systemy monitorowania jakości powietrza czy narzędzia pozwalające na wykrywanie zakłóceń akustycznych oraz zagrożeń hydrologicznych i elektromagnetycznych. Dzięki ww. narzędziom wiedza o poziomie bezpieczeństwa ekologicznego będzie mogła być szeroko wykorzystana, m.in. przy planowaniu wrażliwych ekologicznie obiektów, takich jak żłobki, przedszkola, szkoły czy ośrodki pomocy społecznej.

W obszarze zrównoważonej mobilności – np. polityka parkingowa opracowana we współpracy z mieszkańcami miasta czy budowa bezpiecznych przejść dla pieszych wraz z inteligentnym oświetleniem wbudowanym w jezdnię.

Rezultaty konkursu HSC to także serwisy otwartych danych, które usprawniają zarządzanie miastem, poprzez gromadzenie i udostępnianie danych o nim. Nowoczesne narzędzia cyfrowe - platformy oraz aplikacje mobilne - służą do prowadzenia konsultacji społecznych oraz zwiększenia zasobu e-usług urzędowych, a także umożliwiają szybkie zgłaszanie awarii czy sytuacji problematycznych w mieście.

Human Smart Cities to konkurs, który łączy przeszłość z przyszłością – bazując na dotychczasowych doświadczeniach pozwala zastanowić się nad wnioskami płynącymi z realizacji projektów oraz kierunkami rozwoju miast w przyszłości. to także konkurs, który miał pomóc miastom w przygotowaniu się na wyzwania przyszłości oraz na kolejne, duże inwestycje

– dodała wiceminister.

Kierunek na przyszłość

 

Tematyka inteligentnych miast pozostaje w agendzie działań Ministerstwa także po zakończeniu konkursu HSC. Co najmniej 8% funduszy unijnych dla Polski w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 trafi na rozwój miast. Pracujemy aktualnie m. in. nad kontynuacją działań w ramach programu „Regiony Rewitalizacji”, a także w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej.

Poza funduszami unijnymi, miasta mogą też liczyć na wsparcie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Na Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast, którego celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, przeznaczona jest kwota prawie 328 mln franków szwajcarskich.

Więcej informacji na stronie https://www.popt.gov.pl/strony/o-programie/projekty/projekty-human-smart-cities/  oraz www.programszwajcarski.gov.pl.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}