W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wyrównywać szanse rozwojowe i wspierać średnie miasta, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze?

19.03.2024

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski otworzył spotkanie w sprawie Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Wiceminister Konrad Wojnarowski otwiera pierwsze spotkanie informacyjno-szkoleniowe Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast

 

Nabór dla miast

Jest to pierwsze z cyklu spotkań informacyjnych dla potencjalnych beneficjentów tego programu – 139 średniej wielkości polskich miast, które są zagrożone utratą funkcji społecznych i gospodarczych. Nabór dla nich ruszył 7 marca 2024 roku i potrwa do 16 grudnia.

W programie przewidziano 12 obszarów tematycznych. Opierając się na lokalnych strategiach rozwoju, średnie miasta przygotują takie projekty, które przyspieszą ich rozwój.

Środki Programu Rozwoju Miast to 1,4 mld zł, które pozwolą efektywniej rozwiązywać wyzwania strukturalne średnich miast i ich najbliższego otoczenia. Zainwestujemy je  m.in. w efektywność energetyczną, przedsiębiorczość i szkolnictwo zawodowe, integrację społeczną, transport publiczny

– dodał w trakcie otwarcia pierwszego spotkania wiceszef resortu.

 

O pierwszej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

Nabór dla miast jest pierwszym, który ogłoszono w ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW). Kolejne nabory będą dotyczyć badań naukowych i innowacji.

Pierwsza edycja SPPW pozwoliła sfinansować ponad 58 dużych i 1700 mniejszych projektów w obszarach związanych z ochroną środowiska, ochroną zdrowia oraz rozwojem regionalnym.

W  pierwszej edycji programu zainwestowane środki były wsparciem dla regionalnych przedsiębiorców i lokalnych samorządów.

Pozwoliły zmodernizować:

  • infrastrukturę transportową, 
  • infrastrukturę energetyczną,
  • ochronę środowiska,
  • ochronę zdrowia.

Przyczyniły się także do lepszej realizacji celów polityki spójności w słabiej rozwiniętych regionach Polski.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}