W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne dwa odcinki Via Carpatia w budowie

09.09.2019

Ruszyły prace na dwóch odcinkach S19 na terenie województwa lubelskiego. Wykonawca obwodnicy Janowa Lubelskiego prowadzi prace ziemne, natomiast na kolejnym odcinku do węzła Lasy Janowskie drogowcy porządkują teren po wycince drzew i wytyczają przebieg przyszłej trasy w terenie. Obaj wykonawcy gromadzą kruszywo potrzebne do realizacji inwestycji. Prace trwają także na trzecim odcinku od węzła Kraśnik Południe do początku obwodnicy Janowa Lubelskiego.

Uczestnicy uroczystości stoją w szeregu, przed nimi mikrofony

Dziś symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty na granicy dwóch odcinków przypieczętowano rozpoczęcie prac w terenie.

S19 jest bardzo ważna dla rozwoju Polski Wschodniej. Będzie elementem międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia – mówił wiceminister Artur Soboń.

130 km w realizacji

W realizacji, w trybie projektuj i buduj, jest blisko 130 km odcinek S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowę podzielono na 12. odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r, a na ostatni 21 grudnia 2018 r.

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r. a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

Warszawy do Rzeszowa w niespełna 3 godziny

Obecnie kierowcy jadący z Lublina do Rzeszowa korzystają z drogi S19 na obwodnicy Lublina (około 10 km pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Rudnik) oraz około 19 km pomiędzy Sokołowem Małopolskim a węzłem Rzeszów Wschód na skrzyżowaniu z autostradą A4.

Po ukończeniu realizowanych obecnie odcinków blisko 160 km trasy pomiędzy węzłami Rzeszów Wschód i Lublin Sławinek będzie można przejechać zgodnie z przepisami w około 90 minut. Kolejne 70 minut potrwa przejazd około 140 km S17 do węzła Zakręt pod Warszawą. W efekcie na trasie z Rzeszowa do Warszawy kierowcy zaoszczędzą co najmniej godzinę.

Zdjęcia (2)