W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny etap realizacji porozumienia o współpracy polskiego i ukraińskiego ministerstwa

03.09.2025

Trwa realizacja porozumienia o współpracy między Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a jego odpowiednikiem z Ukrainy. W ostatnim czasie objęła ona doradztwo w przygotowaniach do negocjacji akcesyjnych z Komisją Europejską, promocję narzędzi wspierających polskie firmy zainteresowane rynkiem ukraińskim, a także promowanie polskiego modelu rozwoju i współpracy rządu z trzecim sektorem w zakresie polityki regionalnej.

Uczestnicy Okrągłego stołu z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego podczas spotkania

Już niebawem, bo pod koniec września 2025 r., Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy rozpocznie etap poprzedzający negocjacje akcesyjne z Unią Europejską w obszarze polityki regionalnej. Jest nim przegląd zgodności ukraińskiego prawa i rozwiązań z dorobkiem prawnym i standardami wspólnotowymi (acquis communautaire).

Polskie doświadczenia i modelowe rozwiązania w tym zakresie przedstawili stronie ukraińskiej eksperci resortu funduszy i polityki regionalnej w czasie roboczej wizyty w Kijowie, która odbyła się w dniach 25-29 sierpnia br.  

Przedstawiciele MFiPR wzięli m.in. udział w dwudniowych sesjach symulacyjnych rozmów z Komisją Europejską w ramach rozdziału negocjacyjnego „Polityka regionalna i koordynacja instrumentów strukturalnych” oraz prezentowali polskie rozwiązania w systemie zarządzania i wdrażania funduszy europejskich. Strona ukraińska jest zainteresowana wzorowaniem się na sprawdzonych polskich rozwiązaniach, aby przygotować sprawny system zarządzania funduszami unijnymi oraz inwestowania ich na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

Wprowadzenie przez naszego sąsiada bliźniaczych rozwiązań dystrybucji środków unijnych i prowadzenia inwestycji publicznych, znanych polskim inwestorom z rodzimego rynku, ułatwi polskim przedsiębiorcom rozwój działalności biznesowej na terenie Ukrainy, a instytucjom publicznym współpracę z partnerami ukraińskimi.

Zacieśnieniu współpracy gospodarczej między dwoma krajami służył również udział pracowników MFiPR w spotkaniu biznesowym w kijowskim oddziale Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Przedstawiciele resortu funduszy omówili dostępne narzędzia wsparcia polskiego biznesu zainteresowanego udziałem w odbudowie Ukrainy, w tym preferencyjną pożyczkę dla firm z Polski oraz instrumenty finansowe przygotowywane w ramach II filaru instrumentu Ukraine Facility (preferencyjne wsparcie inwestycyjne i gwarancyjne dla firm, które planuje uruchomić Bank Gospodarstwa Krajowego).

Spotkania z partnerami ukraińskimi pozwoliły także na omówienie ważnego aspektu w tworzeniu transparentnego systemu prowadzenia polityk publicznych, jakim jest zaangażowanie partnerów spoza administracji w planowanie, realizację i ocenę działań polityki regionalnej i unijnej polityki spójności. Okazją do tego był udział delegatów MFiPR w okrągłym stole i konsultacjach między Ministerstwem Rozwoju Wspólnot i Terytoriów a ukraińskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w zakresie przygotowań do wcześniej wspomnianego przeglądu z Komisją Europejską. Eksperci polskiego ministerstwa przedstawili sposób realizacji zasady partnerstwa w polityce spójności UE w Polsce.

 

Zobacz również: Porozumienie o współpracy między polskim Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej i ukraińskim Ministerstwem Rozwoju Wspólnot i Terytoriów


Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}