W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komitet Polityki Naukowej pomoże zainwestować Fundusze UE

21.09.2021

Na zdalnym posiedzeniu Komitetu Polityki Naukowej (KPN), w którym uczestniczyła m.in. wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, omawiano możliwości, jakie dla nauki daje nowe rozdanie Funduszy Europejskich. Zaangażowanie polskich naukowców może zwiększyć dynamikę rozwoju kraju.

Grafika przedstawia zdjęcie z podpisem: Posiedzenie Komitetu Polityki Naukowej z udziałem Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Możliwość zaangażowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki w działania rozwojowe to ogromna szansa na stworzenie eksperckiego zaplecza dla działań związanych z planowaniem i wdrażaniem funduszy UE w perspektywie finansowej 2021-2027

– mówi wiceminister Małgorzat Jarosińska-Jedynak

Komitet Polityki Naukowej wspiera Politykę Naukową Państwa

KPN jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w zakresie polityki naukowej państwa. Odpowiada za przeprowadzanie ewaluacji działań oraz opiniuje dokumenty przedstawione przez ministra.

Polityka Naukowa Państwa (PNP) to dokument strategiczny wskazujący priorytety w zakresie funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. System doradztwa naukowego został wskazany jako jeden z głównych założeń polityki naukowej państwa. Jest on szansą na stworzenie doskonałego zaplecza eksperckiego na potrzeby programowania i sprawnego funkcjonowania systemu wdrażania funduszy UE w perspektywie finansowej 2021-2027. W tym programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki pomogą nauce

Podstawowym założeniem programu Fundusze Europejskie dla Nowocześniej Gospodarki 2021-2027 (FENG), następcy programu Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (2014-2020), jest zapewnienie trwałego wzrostu polskiej gospodarki i zwiększenie jej konkurencyjności.

W najbliższych latach będzie on głównym źródłem wsparcia publicznego projektów badawczo-rozwojowych, innowacyjnych oraz zwiększających konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. W wielu aspektach program FENG będzie korzystał z doświadczeń Programu Inteligentny Rozwój, ale jest też w nim przewidzianych kilka istotnych, nowych rozwiązań i działań, które stanowią odpowiedzi na zidentyfikowane potrzeby polskiej gospodarki oraz priorytety Unii Europejskiej, m.in. w zakresie transformacji klimatycznej i cyfrowej.

Szczegóły programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 znajdziesz na stronie https://www.poir.gov.pl/strony/o-programie/fe-dla-nowoczesnej-gospodarki/zalozenia-programu-feng/.

{"register":{"columns":[]}}